Ervín Nagy z Bratronic opravuje pozouny, tuby a heligóny. Jezdí za ním hudebníci z celé republiky

17. leden 2020

Ervín Nagy umí seřídit heligón i vyměnit díly na křídlovce. Jako hudebník příliš nevynikal. Hrál prý špatně, a tak začal hudební nástroje raději opravovat. Nástroje mu svěřují hudebníci z Národního divadla, z Hudby hradní stráže i děti z Lidových škol umění.

Opravami hudebních nástrojů se Ervín Nagy zabývá od roku 1988. Zkušenosti posbíral v Amati Kraslice, v opravně hudebních nástrojů v Bratislavě a pracoval i pro Ústřední hudbu Armády České republiky. Nejrušnější částí roku je léto, kdy děti z uměleckých škol jedou na prázdniny a divadelní orchestry mají volno. To se v dílně nahromadí hudební nástroje, které musí stihnout opravit do začátku září.

Ervín Nagy umí opravit všechny značky hudebních nástrojů. Někdy se mu do ruky dostane i nástroj, který před tím nikdy neviděl. Než ho začne rozebírat, důkladně si všechno vyfotí. „Zatím jsem to vždycky zvládl poskládat. Nic nezbylo,“ směje se pohodový řemeslník.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.