Etnobotanika a archeobotanika. Nejen těmito obory se zaobírá Jarmila Skružná z Roztok
Jarmila Skružná působí v Botanické zahradě hlavního města Prahy jako vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky. V rámci kurátorské práce spravuje už od 90. let minulého století sbírku užitkových rostlin mírného pásma. Zabývá se historií pěstování užitkových rostlin a archeobotanickým výzkumem klášterních zahrad.
Spolupracuje na přípravě různých vycházek s odborným výkladem, výstav, a dlouhodobě se věnuje otázce přístupnosti botanické zahrady pro návštěvníky se specifickými potřebami. Jednoduše řečeno, s kolegy se snaží o to, aby se krásami zahrady mohli kochat také maminky s kočárky, starší lidé, kterým se hůř chodí, lidé na vozíku nebo návštěvníci se zrakovým handicapem. Navíc často odpovídá na dotazy redaktorů v rozhlasových i televizních pořadech. Z Roztok to má do práce v Praze - Troji kousek.
„V Roztokách žiju od narození a mám tu spoustu oblíbených míst. Ale letos jsem kvůli pandemii a různým uzávěrám nachodila v okolí našeho města mnohem víc kilometrů než v jiných letech. Třeba v Tichém údolí kvetly křivatce české, chráněné a ohrožené rostliny. Nádhera!“
Zmínili jsme etnobotaniku a archeobotaniku. Co se za názvy těchto oborů ukrývá? „Archeobotanika v sobě spojuje, jak název napovídá, archeologii a botaniku. Zaměřuje se na výzkum rostlinných zbytků v nejširším slova smyslu, v kontextu archeologických nálezů a situací. Etnobotanika se zabývá tím, k čemu rostliny člověk využíval a využívá v různých domorodých komunitách. Zajímáme se o to, čím byly rostliny pro člověka prospěšné.“
Jarmila Skružná je autorkou mnoha přednášek, výstav nebo publikací. Ta zatím poslední se jmenuje Pelargonie. „Kolegyně Alena Nováková a Eva Smržová mě přizvaly ke spolupráci na této knize.“ Publikace provází celým světem rodu Pelargonium, seznamuje s botanickými druhy i odrůdami, které se u nás běžně pěstují. Autorky radí, jak pelargonie pěstovat, jak o ně pečovat, věnují se způsobům jejich množení. „Z knihy máme velkou radost,“ usmívá se Jarmila Skružná.
Související
-
Beránek kam se podíváš. Největší sbírka velikonočních forem čítá 400 kusů
Jaroslava Holinová, majitelka největší sbírky forem na pečené beránky u nás, žije v Libiši na Mělnicku. Její sbírka má zápis v České knize rekordů i další ocenění.
-
Ladislav Žoha zvířata miluje od dětství. Doma jich má na 250!
V obci Buš žije Ladislav Žoha. Jeho celoživotním koníčkem, a posléze zaměstnáním, se stal chov zvířat. Působí také jako předseda nejstaršího klubu chovatelů u nás.
-
Kanoistice se věnuje odmala, teď sbírá nejvýznamnější ocenění
Několikanásobný mistr světa a Evropy v amatérské veteránské kategorii, Sportovec roku na Nymbursku, táta dvou dcer… to je kanoista Ondřej Petr.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...