Eva Vobrová propadla kouzlu textilních vláken. Tradičnímu řemeslu dává moderní tvář
Eva Vobrová před 15 lety začala pronikat do tajů tkaní a předení. Tradičnímu řemeslu dává moderní tvář. Stále zkouší něco nového a inspiraci hledá i v zahraničí. Pro zájemce potom pořádá kurzy. V jejím ateliéru v malebné zahradě v obci Březová – Oleško najdete historický stav i moderní kolovraty.
„Já jsem se dlouhou dobu živila marketingovou komunikací, a když se mi pak narodila dcera, tak jsem zjistila, že se chci víc věnovat té domácí kariéře než té vnější. Začaly jsme chodit do waldorfského mateřského centra a tam jsem ufilcovala první ovečku. Poprvé jsem přišla do kontaktu s ovčím rounem a úplně jsem se do toho zbláznila,“ vysvětluje svoji cestu k tradičním řemeslům textilní výtvarnice Eva Vobrová.
Postupně začala objevovat další a další textilní techniky. Kromě filcování si vyzkoušela předení. Když si na kolovrátku upředla vlastní přízi, oprášila znalosti pletení a háčkování a později si pořídila také vlastní stav. „Rozdíl je v tom, že v minulých časech naši předkové příst a tkát museli, nebylo zbytí. Já už předu a tkám pro radost,“ usmívá se novodobá přadlena. Eva Vobrová se ráda inspiruje i v zahraničí, o čemž svědčí stohy cizojazyčných knih na stolku v ateliéru. Její nová profese je zároveň jejím koníčkem, a tak stále zkouší něco nového.
Většina lidí si přadleny spojuje s pohádkami, ale i dnes se dají na jednoduchém kolovrátku spřádat netradiční vlákna. Může jít o vlnu ze starého svetru, odpad z textilních továren, přízi zdobenou korálky, papír nebo magnetofonové pásky. Předení a tkaní je časově náročný koníček. Podle Evy Vobrové se ale nic nevyrovná pocitu, kdy si sami upletete třeba ponožky a přitom projdete celým procesem výroby – od zpracování a barvení ovčí vlny, přes spřádání vlákna až po poslední očko na pletací jehlici.
Jaká byla cesta textilní výtvarnice Eva Vobrová k tradičním řemeslům? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...