Fibrilace srdečních síní a její následek: mrtvice

31. říjen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy láska, srdce v písku

Jaké jsou přiznaky tohoto onemocnění?

V dopolední lékařské poradně jsme hovořili o jedné z nejčastějších poruch srdečního rytmu - tak zvané fibrilací srdečních síní. Ta může mít za následek především mrtvici.

S primářem Neurologické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole doktorem Alešem Tomkem jsme mluvili o tom, co to fibrilace srdečních síní je a proč může vést k až tak závažné zdravotní komplikaci.

Dozvěděli jste se, jaké jsou příznaky, podle kterých můžete zjistit, že se něco děje. A také, jaké mohou být projevy mrtvice, kterou lidé často prodělají a přitom o tom ani nevědí.

Řeč byla také o tom, jak vypadá léčba fibrilace srdečních síní a jaká péče musí následovat, pokud dojde na zmiňovanou mrtvici. A také jsme vám poradili, jak oběma zdravotním komplikacím předcházet.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?