Firma bývalého Rathova spolupracovníka Bušiny musí na daních doplatit přes 80 milionů, rozhodl soud

2. červen 2017

Někdejší firma bývalého vysoce postaveného úředníka Filipa Bušiny obrala stát o desítky milionů. Podle zjištění Radiožurnálu Nejvyšší správní soud rozhodl, že na daních musí bývalá Bušinova společnost doplatit 80 milionů korun. Podnikatel a také úspěšný boxer Bušina patřil k blízkým spolupracovníkům bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Teď přednáší o právu a lobbingu na technologické univerzitě v Moskvě. V minulosti byl Bušina souzen za krácení daní, soud ho ale nakonec osvobodil. Čelil také tomu, že měl padělané maturitní vysvědčení, ale soud nakonec konstatoval, že je to promlčené.

„Nikdo tady není, jen tenisová hala, sem chodí trenéři trénovat děti a tady mají pronajatou myčku," říká provozovatel automyčky, která sídlí v domě s oranžovou fasádou kousek za Prahou. Kromě myčky a tenisové haly by tu měla být - alespoň podle obchodního rejstříku – i firma Gallsen. Tedy společnost, která vypracovávala obsáhlé marketingové studie za desítky milionů.

Nejvyšší správní soud nedávno potvrdil rozhodnutí finančního úřadu, že firma Gallsen byla součástí podvodného řetězce, na jehož konci stát přišel o desítky milionů korun na odpočtech DPH. „Potvrdili jsme ten názor krajské soudu i daňové správy prostě proto, že vše nasvědčovalo tomu, že šlo o daňový podvod," říká soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.

Údajný podvod se odehrál před devíti lety a byl podle finanční správy velmi promyšlený a propracovaný. Podstata byla v marketingových studiích. Tyto studie měla vypracovat česká firma Gallsen a další dvě společnosti. Od nich měla tyto studie koupit společnost Stavby a.s., kterou tehdy spoluvlastnil i Filip Bušina.

Společnost Stavby a.s. pak cenu těchto studií vyčísla na miliardu a přeprodala je, zřejmě fiktivně, do zahraničí - Ruska a Spojených arabských emirátů.

Jelikož marketingové studie prodávala do ciziny, tak si společnost Stavby a.s odpočetla desítky milionů na DPH. Jenže daňová správa je přesvědčená, že to celé byl podvod a žádné obsáhlé studie reálně neexistovaly, což nedávno potvrdil i senát správního soudu vedený Karlem Šimkou.

„Okolnosti nasvědčovaly tomu, že to plnění nebylo možné udělat, buď vůbec neexistovaly, nebo v daleko nižší kvalitě a ceně, neměly „pro odběratele žádný skutečný ekonomický význam" a reálně šlo pouze o prostředek k pokusu o vylákání odpočtu na DPH od státu pomocí jakési Potěmkinovy vesnice fingující skutečnou ekonomickou činnost," vysvětluje Šimka.

Vlastníkem firmy Stavby se Bušina stal v květnu 2008 a na konci listopadu téhož roku firmu zase prodal. Nastoupil totiž tehdy na hejtmanství k Davidu Rathovi a byl by ve střetu zájmů.

Firma Stavby a.s., která se později přejmenovala na CGM Czech, by měla za období od června do listopadu 2008 zaplatit dodatečnou daň ve výši 81,5 milionu korun. Za období od prosince 2008 do dubna 2009, to už ji ale Bušina nevlastnil, dalších 93,6 milionu korun. Bušina říká, že o tom neví, že byl pouze spolumajitel. A za dluh prý stejně odpovídá firma, a ne on.

„Nebyl jsem členem představenstva a nepodepisoval jsem, takže si přesně nepomatuji, za co měly být určité finanční prostředky. Já skutečně ohledně smluv nic nevím, protože jsem se tenkrát staral o jiné aktivity a už si to nevybavuju."

Desítky milionů už ale stát asi nikdy neuvidí. Firma Stavby a.s, dnes CGM Czech, je totiž v konkurzu. A má minimum peněz na závazky vůči věřitelům. Kvůli údajnému podvodu policie Bušinu a několik dalších lidí obvinila.

Před čtyřmi lety ale žalobkyně stíhání zastavila kvůli nedostatku důkazů. To se ale netýkalo prověřování, které vedla finanční správa. Ta má totiž jiné možnosti. Důkazní břemeno je na prověřované firmě. Tedy to, že obchod proběhl tak jak měl, musí dokazovat dotyčná firma.

autoři: mch , iROZHLAS.cz
Spustit audio