Firma kandidáta na ministra Michalika si půjčila přes 100 milionů od anonymní společnosti z Kypru

22. listopad 2021 17:00, aktualizováno

Někdejší firma možného budoucího ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika (STAN) si v minulosti půjčila peníze od anonymní firmy z Kypru, uvádí Deník N. Šlo podle něj o desítky milionů korun. Michalik ani jeho manželka Hana nechtěli říct, kdo za společností z daňového ráje stojí, ani jaký je původ peněz. Anonymní kyperské firmy umožňují skrýt koncové vlastníky, což může být v případě aktivních politiků problém.

Firmy spojené s rodinou Michalikových si podle Deníku N půjčily přes kyperskou firmu Lowfield Investments nejméně 4,6 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu přibližně 117 milionů Kč). Většinu peněz, konkrétně 3,4 milionu eur, dostala do roku 2011 společnost Solar area, v níž měl tehdy Michalik poloviční podíl.

Dalších 1,2 milionu eur půjčila kyperská firma své dceřiné společnosti Dark Sky. Ta provozuje kanceláře v Dolních Břežanech, kde je Michalik od roku 2004 starostou, a jeho žena je na stránkách společnosti uvedena jako kontaktní osoba pro uzavírání nájemních smluv. Firmy podle posledních finančních dokumentů stále evidují závazky 93,2 milionu korun.

Michalik nechtěl serveru říct, kdo je konečným vlastníkem kyperské firmy Lowfield Investments. Nevyloučil ale, že je to někdo z jeho blízkých.

Konkrétnější nebyla ani Michalikova manželka. „Skutečný vlastník byl vždy znám všem institucím, které o tuto informaci požádaly. Důvodem sdružení různých projektů v různých zemích pod jednu firmu bylo anglosaské legislativní prostředí a osvědčená struktura projektového financování pro finanční instituce,“ napsala serveru.

Michalik ani jeho žena neobjasnili ani původ peněz a důvod půjček přes anonymní kyperskou firmu. „Žádná aktiva do firmy vložena nebyla, pracovala pouze s vlastním kapitálem, který vytvořila vlastní činností,“ uvedla pouze Michaliková.

Michalik by se měl stát novým ministrem průmyslu a obchodu ve vznikající vládě koalic Spolu a Pirátů se STAN. Jeho nominaci na tento post potvrdil minulý týden kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS).

zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio