Fontánka oživí malou zahrádku a přiláká i ptáky

Kámen a zurčící voda oživí zahradu nebo terasu
Kámen a zurčící voda oživí zahradu nebo terasu

Fontány se hodí nejen do strohých hotelových hal, ale také na terasy rodinných domů nebo jako osvěžující prvek do malé zahrádky.  Nejpřirozenější jsou fontány vyrobené z přírodních materiálů, nejčastěji z kamene. 

Jeden kbelík postačí

Fontána funguje na jednoduchém principu neustálého koloběhu vody.  Pokud chcete, aby součástí fontány byly i rostliny, musí být voda přírodní, tedy chemicky neošetřená. Takovou fontánkou na malé zahradě uděláte v horkém létě radost i ptákům a dalším drobným živočichům. 

"Pokud se nechcete zabývat údržbou vody ve fontáně a jako ozdoba vám postačí  jen kameny, můžete použít vodu chemicky upravenou, která zůstává stále průzračná," říká majitel Jezírkového centra v Čeperce Roman Papík.

Jeden kbelík vydrží kolovat ve fontáně hodně dlouho. Na malou fontánu postačí deset litrů. V horkém létě se ale voda odpařuje, takže se musí dolévat. Když začne voda odtékat přerušovaně, jednoduše se doplní. To je už nejmenší detail celého provozu.​

Fontána se neobejde bez přísunu energie

"Stačí 220 voltů. Nebo můžete využít i jiné zdroje, než elektrickou energii. Například solární čerpadla, ta se dají použít přes den," říká Roman Papík. A dává příklad:

"Třeba tahle dvanácti voltová fontánka je na solární pohon. Pokud baterie nestačí, přidá se monočlánek, který může fontánku udržet v chodu i v noci."

Důležité je, aby technika zůstala skrytá. To zařídí jednoduchý kastlík, který vyčnívající plast schová.