FOTONÁVOD: Jak doma upéct chleba bez domácí pekárny

1. duben 2020

Recept i samotné pečení jsou jednoduché, jen počítejte, že celý proces zabere poměrně hodně času. Doma tenhle chleba už roky peče jedna z našich rozhlasových kolegyň a podělila se s námi o návod.

Když se rozhodnete upéct si chleba podle tohoto receptu, počítejte s tím, že od zadělání těsta po samotné pečení potřebujete 12 - 16 hodin, přesně takovou dobu totiž těsto „odpočívá“; ne méně než 12 hodin, ne více než 16 hodin. Naše kolegyně doporučuje například zadělat si těsto v 7 hodin ráno, potom můžete začít péct v 7 hodin večer, zabere vám to čas do 9 večer a k snídani budete servírovat čerstvý domácí chléb.

Budete potřebovat:

. hladkou pšeničnou mouku
. žitnou chlebovou mouku
. sušené droždí
. sůl
. ocet
. semínka (sezamová, lněná, slunečnicová), oříšky nebo mandle (podle chuti)
. velký hrnec s poklicí

Doba přípravy: 10 minut

Doba kynutí: 12 - 16 hodin

Doba pečení: 2 hodiny

Zadělání těsta:

V míse smíchejte:

3 hrnky pšeničné mouky

1 hrnek žitné mouky

2 kávové lžičky soli

1 sáček sušeného droždí

semínka a oříšky dle chuti – od každého hrst*

Potom přidejte:

2 hrnky vlažné vody

2 kávové lžičky octa

*pokud budete dávat semínka i oříšky (doporučujeme zkusit mandle), ve větším množství, přidejte ještě půl hrnku vlažné vody, semínka nasají vodu a těsto by se pak mohlo drobit.

Těsto v míse dobře promíchejte, bude tekutější, toho se nelekejte, potom ho přikryjte třeba utěrkou a uschovejte na ne příliš chladném místě. Tam ho nechte odpočívat oněch zmiňovaných 12-16 hodin.

Další popis je ve fotogalerii:

autor: reČRoL
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...