FOTONÁVOD: Klatovské karafiáty mohou zdobit i vaši zahradu

5. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klatovský karafiát, odrůda Český klenot

Kdysi byly s oslavou Mezinárodního dne žen neodmyslitelně spojeny karafiáty. Tyto 2 tisíce let pěstované voňavé květiny si určitě nezaslouží být proto zatraceny. Některou z odrůd doma i v zahraničí obdivovaných Klatovských karafiátů můžete pěstovat i na vaší zahradě. Jsou mrazuvzdorné. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

„Karafiáty se sice množí řízkováním, ale jako řízek se bere to, co vyrůstá za listy. Ne tedy hlavní stonek, ale postranní, nekvetoucí výhony, v délce okolo 10 cm. Tyto řízky se buď sázejí (v malém) okamžitě, nebo se sáčkují po stovce a nějaký čas chladí. Po nashromáždění potřebného množství se sázejí ve velkém.

FOTONÁVOD:

Už 200 let pěstují karafiáty zahrádkáři v Klatovech. Po napoleonských válkách se do rodného města Klatov vrátil rytmistr baron Volšanský. Z francouzského města Nancy s sebou přivezl semeno drobnokvětého karafiátu. Zbytek života strávil pěstováním a zušlechťováním této rostlinky.

Odrůda Mahulena rozkvétá koncem června

On a jeho následovníci stáli za zrodem Klatovského karafiátu. Je to rostlina vytrvalá, mrazuvzdorná, s pevným stonkem, 50 až 60 cm vysokým, se žaludovým nepukavým kalichem, s celokrajnými nezoubkovanými okraji korunních plátků a pravidelnou stavbou květů o průměru 7 až 8 cm.

Pěstování a množení Klatovských karafiátů není snadné, ale dá se naučit. Používá se u nich zakořeňování hřížením, takzvané háčkování. Mladé, silnější výhony se v místě, kde budou v zemi, zbaví lístků, šikmo se naříznou, háčkem z nerezového drátu přichytnou k zemi, zahrábnou a zasypou. K části nad zemí se dá kolík, aby se nevylomila. To se dělá v létě, v červenci nebo srpnu.

Sortiment karafiátů, které dva týdny před výstavou začínají rozkvétat

Sazenice zakoření za přibližně 5 týdnů. Po zakořenění se nové sazenice oddělují, vysazují samostatně do nádob, nebo do záhonu. Příští rok už pokvetou. Množení se ale provádí ve volné půdě! Pokud chceme hřížit rostliny pěstované v květináčích, musíme je asi 10 dnů předtím vsadit do země. Postup práce vidíte na fotografiích. Nenechte se zmást tím, že rostlina je v tomto případě v květináči, ale postup byl předváděn na přednášce v místnosti.

Pokud byste se chtěli inspirovat, ve výstavní zahradě v Hostašově ulici v Klatovech se každoročně v první polovině července konají výstavy Klatovských karafiátů na záhonech i v květináčích, které se těší pozornosti zahrádkářů z celé ČR i návštěvníků ze zahraničí.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?