Haldy na Kladensku se mění s ohledem na bezpečnost i přírodu

27. červenec 2010
Halda Tuchlovice se po revitalizaci zmenšila

Ke krajině Kladenska patří už desítky let haldy, které tu zbyly po těžbě uhlí. V současné době pomalu končí jejich rekultivace, která je kompromisem mezi požadavky ochránců přírody a báňskými bezpečnostními předpisy. Více o haldách, i o tom, kolik taková rekultivace stojí, se dozvíte od redaktorky Jany Káninské.

Haldy, neboli odvaly zbylé po těžbě uhlí, je nutné rekultivovat zejména kvůli možnému vzniku požáru. Uvnitř některých hald je totiž až 1000 stupňů celsia, říká Vladimír Polívka z Palivového kombinátu Ústí, který pozůstatky důlní činnosti likviduje. Proces hoření může způsobit zmenšení objemu haldy a pak může dojít k propadu povrchu.

Původní plány byly odvaly téměř zlikvidovat, Palivový kombinát ale narazil na odpor odborníků na životní prostředí. Projekt totiž nerespektoval přírodu.

Což to se pracovníkům Odboru životního prostředí v Kladně, který se k rekultivaci vyjadřoval, nelíbilo. Vedoucí odboru Radovan Víta říká, že v začátcích měl na korekcích rekultivací hlavní podíl tehdejší náměstek hejtmana Vilém Žák. Ten říká, že na celé řadě hald žijí organismy, které jinde žít nemůžou, protože všude už je krajina obhospodařovaná lidskou rukou. Uvádí, že například úpravy haldy v Rynholci na hranici Kladenska s Rakovnickem byly nutné. Kopec totiž se svým vnitřním hořením působil jako malá sopka. Není si ale jistý, že masivní úpravy byly nutné také u tuchlovické haldy a dalších.

Tuchlovická halda je přitom největší na Kladensku a za její úpravy stát zaplatí necelou miliardu korun. Veškeré práce tu ale budou hotové až za 4 roky, takže Radovan Víta si zatím netroufá výsledek rekultivace hodnotit. Spokojený je ale s tím, jak teď vypadá důl Ronna, kde vznikla i rozhledna. Tady úpravy stály ale jen 6 milionů korun. Rekultivovaný důl Ronna v těchto dnech přechází do majetku města Kladna. I ostatní haldy Palivový kombinát Ústí převede po rekultivaci na obce v jejichž katastru se nacházejí. Likvidace pozůstatků důlní činnosti skončí na Kladensku v roce 2015.

Spustit audio
autor: Jana Káninská