Hanzelka a Zikmund: Nejslavnější čeští cestovatelé odjížděli na svou první cestu v autě Tatra 87 jako absolventi ekonomie

Poprvé se nejslavnější čeští cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund setkali v roce 1938 jako studenti Vysoké školy obchodní v Praze a už tehdy si řekli o plánech procestovat svět.

V roce 1947 už jako mladí absolventi ekonomie odjížděli v autě Tatra 87 do Afriky a Jižní Ameriky. Na cestu, při níž měli propagovat a prodávat zmíněné auto, je vyprovázelo jen pár známých. Po třech letech už je vítaly tisíce lidí. Díky reportážím, které točili pro rozhlas a psali pro noviny, se z nich staly hvězdy. Na druhou cestu se vydali do Asie a Oceánie v letech 1959–1964.

Jejich příběh se stal příběhem 20. století. Zažili prezidenta Masaryka, druhou světovou válku, velkolepé osvobození, cestovatelský triumf, nadšení z komunistů, ale také hořké procitnutí. Když invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nazvali okupací, stali se z nich nepřátelé režimu a nesměli cestovat ani publikovat. Rozdělila je až Hanzelkova smrt v roce 2003. Miroslav Zikmund se na cestu za ním vydal v roce 2021 ve věku 102 let.

Spustit audio