Havraní kámen v Kryrech vám přinese lásku, štěstí i zdraví

Havraní kámen
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Havraní kámen

Pokud tomu budete věřit, Havraní kámen vám poskytne životní pohodu. A také musíte kámen najít, což ale není tak obtížné. Stojí v těsné blízkosti Schillerovy rozhledny v Kryrech na Lounsku na severu Čech. Kámen můžete osahat, obejít a také se třeba na chvíli posadit na lavičku a zamyslet se nad během života.

Na počátku Havraního kamene byla vzpomínka na ztracenou milovanou bytost a myšlenka, jak rychle život prchá. Bývalý dlouholetý ředitel kryrské školy Kamil Kraus chtěl právě tohle připomenout.

Prvotní nápad vykrystalizoval díky Pavlu Šilhánkovi, který pro tento účel věnoval rozměrný čtyřtunový křemencový kámen. A když byl balvan konečně ukotvený na ostrohu bývalého Kozihradu, došlo k takřka mystickému jevu – hra slunce a stínu odhalila ptačí siluetu a náznak ženské a dětské postavy. Stačilo jen trochu zvýraznit linie v kameni. K tomu navíc Petr Kunc vryl do čelní plochy obrys dvou dlaní – dospělé a dětské.

Čtěte také

Stvoření legendy

Kamil Kraus k tomu navíc stvořil legendu o pokusu dobýt pod rouškou noci hrad, který zde kdysi skutečně stával, ale náhle vzlétnuvší hejno havranů probralo stráže ze spánku. Stráže posléze nepřítele zpozorovaly a trubkou zburcovaly celou obranu hradu. Nájezdníci ve zmatku popadali z příkrého svahu dolů a hrad byl zachráněn.

Vrchol s rozhlednou a posledním zastavením

Můžete tomu věřit nebo nemusíte. Stejně jako další legendě. Podle ní kdo vloží ruku do kamenné dlaně, může sobě nebo svým blízkým a milovaným přát lásku, štěstí a zdraví a to přání se kouzelnou mocí kamene splní. To za pokus určitě stojí, nemyslíte?

A rozhodně si nenechte ujít ani návštěvu hned vedle stojící Schillerovy rozhledny anebo si dopřejte procházku po sedmi zastaveních zajímavé křížové cesty, která zachycuje sedm bolestí Panny Marie. První procesí se touto cestou od kryrského kostela vzhůru vydalo 14. září 1764. Časem tradice upadla a o jednotlivá zastavení z místního červeného pískovce nikdo nepečoval.

Ale 250 let po vzniku cesty – do září roku 2014 – se podařilo celou cestu upravit, původní pískovcové sloupky nahradily dřevěné kříže a cesta, která je nyní národní kulturní památkou, byla znovu vysvěcena.