Hejtmanství prosí lékaře a sestry o pomoc přetíženým nemocnicím, přikazovat jim práci nechce

6. březen 2021 16:35

Středočeské nemocnice akutně poptávají zhruba 40 lékařů a 110 sester, které by jim pomohli zvládnout situaci s covidovými pacienty. Devět zdravotnických zařízení už vyhlásilo stav hromadného postižení osob. 

Hejtmanství prosí lékaře a sestry z ambulancí a jednodenní chirurgie, aby šli nemocnicím pomoci. "Pokud máte možnost své pacienty přesunout na lepší časy nebo je Vás ve vašem zařízení více, budeme rádi za pomoc," obrátila se v sobotu středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) na lékaře a sestry prostřednictvím svého facebooku.

Nejvíce podle ní nemocnice uvítají lékaře z jednodenní chirurgie, anesteziology, internisty, pneumology, kardiology, gastroenterology a podobně. Sestry jsou nejvíce žádané z oblasti intenzivní péče. "Ale každou kvalifikovanou pomoc nemocnice zapojí," dodala hejtmanka.

Podle pátečních dat je ve středočeských nemocnicích 762 pacientů s covidem-19, z toho 110 má těžký průběh nemoci. Přibývá těžkých a středně těžkých případů.

V devíti středočeských nemocnicích platí kvůli vyčerpání personální a lůžkové kapacity stav hromadného postižení osob, v něm péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu, základní péče je zajištěna.

Pracovní příkaz bude hejtmanství vystavovat po předchozí domluvě, bez domluvy nehodlá zdravotníkům pomoc direktivně přikazovat. Příkaz mohou dát hejtmani a pražský primátor na základě středečního rozhodnutí vlády.

autor: jum | zdroj: ČTK
Spustit audio