Herečka Zuzana Kajnarová jezdí na chalupu do Smilovic. Ze starého mlýna udělali penzion u rybníka

12. srpen 2022

Herečka Zuzana Kajnarová pochází z Ostravy. Na studia se vydala do Prahy, kde už zůstala a kde se podle svých slov i skvěle vdala. Za kolegu, herce a muzikanta Romana Říčaře. Díky němu začala jezdit na rodinnou chalupu do Smilovic na Rakovnicku. A protože je její muž vizionář, koupili hned vedle starý mlýn, ze kterého vybudovali romantický penzion na břehu obnoveného rybníka.

Smilovice se nacházejí hranici Středočeského a Ústeckého kraje. „Prarodiče mého muže tam v roce 1972 koupili neuvěřitelně krásný starý dům. Roman tam tím pádem jezdil už od dětství. A když jsme se dali dohromady, začala jsem tam jezdit taky. A to místo mi přirostlo k srdci,“ vypráví Zuzana Kajnarová.

Nedaleko jejich chalupy stával kdysi mlýn, ze kterého ale zbyla už jen ruina. Roman ho měl přesto dávno vyhlídnutý, a když se se Zuzanou vzali, mlýn koupili. A nejen, že ho proměnili v penzion, ale dokonce u něj obnovili i původní rybník. „Nejdřív se tam dlouho nic nedělo. A pak Roman začal obíhat úřady, vyřizovat papíry a po pěti letech začal budovat rybník,“ popisuje herečka. Původní rybník tam byl přibližně tři sta let a zanikl před sto lety. „A můj muž pojal myšlenku, že ten rybník tam patří, že té krajině sluší.“

Zuzana Kajnarová a Pavel Vítek

Hráz bylo potřeba udělat celou znovu, protože ta původní byla značně zdemolovaná. A musel se vytvořit i velký bezpečnostní přeliv. „Zjistili jsme, že vůbec nejnákladnější na budování rybníka, je odvoz té zeminy. A tak jsme se rozhodli, že ji necháme navézt doprostřed a máme teď díky tomu na rybníce malý ostrůvek. Což je nesmírně romantické, protože na něm máme i ohniště a taky loďku, kterou tam jezdíme, když se nám nechce plavat,“ usmívá se Zuzana.

Krajina jako stvořená pro jízdu na kole

Půvabné je ale podle jejích slov i okolí Smilovic. „Přímo nad Smilovicemi je na kopci bývalé přemyslovské hradiště Dřevíč, které je součástí Džbánského přírodního parku. A všude kolem je krásná, jemně zvlněná krajina, takže se tam skvěle jezdí na kole. Kromě toho je nedaleko Křivoklátsko, taky úžasné pro cyklisty, protože je tam spousta zpevněných cest a žádný provoz,“ říká herečka.

A na výlet je možné se ze Smilovic vydat také ke klášteru v Ročově nebo na nedalekou zříceninu hradu Pravda. A kdo je ochotný popojet trochu dál, může navštívit Panenský Týnec, kde stojí nedostavěný gotický chrám, což je místo s úžasnou energií.

Jaké další plány mají se Smilovickým mlýnem a jaké je Zuzany oblíbené zdejší místo, se dozvíte při poslechu celého pořadu.

Spustit audio