Hergot fagot, to je dobrota, prohlásil Jan Vlasák po ochutnání masových koulí

Britský řezník Paul Day vlastní podnik s originálním názvem Maso a kobliha, kde spolu s kuchařem Davidem Koškem předvedli, jak se připravují koule z mletého vepřového masa, srdce a jater. Anglická fašírka s kaší uchvátila nejen Naďu Konvalinkovou a Patrika Rozehnala, ale také herce Jana Vlasáka.

Faggots – masové koule v bránici

500 g vepřového mletého masa
100 g slaniny
200 g vepřové srdce
200 g vepřových jater
100 g vepřová bránice
2 vejce
sušená šalvěj
strouhanka
sůl
pepř

Postup:

Maso kupte buď namleté od řezníka, nebo si jej namelte na co nejjemnější šajbu. Přidejte nasekanou slaninu, namleté vepřové srdce a vepřové játra. Játra i srdce lze namlít společně. Přidejte strouhanku, dvě syrová vejce, nasekanou šalvěj a dochutťe solí a pepřem. Dobře promíchejte.

Na závěr přidejte část cibulové omáčky a pečte 50 minut na 160 stupňů. Namísto omáčky lze použít na podlitý také vývar

Z těsta si vytvarujte koule o velikosti 100 až 150 gramů, které zabalíte klidně ve dvou vrstvách do vepřové bránice. Koule díky tomu udrží tvar.

Následně je dejte do nevytřeného pekáče, který ponechte 30 minut péct v rozehřáté troubě na 180 stupňů.

Na závěr přidejte část cibulové omáčky a pečte 50 minut na 160 stupňů. Namísto omáčky lze použít na podlitý také vývar. Doporučujeme podávat s bramborovou kaší.

Cibulová omáčka

2 velké cibule
hrst tmavého třtinového cukru
Oregano dle chuti
½ l vývaru (kuřecí nebo hovězí)

Postup:

Cibule překrojte na poloviny a opečte na sucho na alobalu v troubě do hodně tmavé barvy, skoro do spálena.

Patrik Rozehnal, Naďa Konvalinková, David Košek, Jan Vlasák

Po vyndání je vložte na plech, zasypte třtinovým cukrem, posypte oreganem a podlijte kuřecím nebo hovězím vývarem.

Takto je pečte hodinu při 180 stupních. Pomalu je nechte táhnout. Cukr postupně zkaramelizuje, cibule ztmavne. Následně cibuli vyndejte, prudce zchlaďte (například v ledu) a rozmixujte s omáčkou v mixéru. Omáčku na závěr prohřejte.

David Košek

Vyučil se v Klánovicích. Má rád italskou a asijskou kuchyni. Pracuje v současnosti v pražské řeznické hospodě Maso a kobliha. V podniku vyrábí tepelně opracované masné výrobky jako silný masový vývar, rilletes a paštiky, terriny i šunky a další uzeniny.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...