Heydrichiáda se dělí na dvě období. Druhá vlna byla masivní odveta za atentát na zastupujícího říšského protektora

Pojmem heydrichiáda souhrnně označujeme období, kdy za druhé světové války nacističtí okupanti systematicky terorizovali a likvidovali obyvatelstvo Čech a Moravy.

Toto období se dělí na dvě části podle toho, kdy bylo v Protektorátu vyhlášeno stanné právo. Poprvé ho dosazený zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich vyhlásil hned po svém nástupu v září 1941. Následovaly popravy uvězněných členů odboje, hlavně bývalých vojáků, sokolů a komunistů. Zatčen byl také předseda protektorátní vlády Alois Eliáš, který tajně spolupracoval se západním odbojem.

Druhá vlna Heydrichiády byla masivní odveta za atentát na zastupujícího říšského protektora o půl roku později. Padly jí za oběť obyvatelé Lidic a Ležáků a další tisíce lidí, které gestapo poslalo buď do koncentračních táborů, nebo rovnou na popraviště.

Tragickým symbolem těchto represí se stala střelnice v Praze-Kobylisích. Ze známých osobností přišli o život během Heydrichiády spisovatel Vladislav Vančura, herečka Anna Letenská nebo politici Františka Plamínková a Bohumil Baxa.

autor: Jan Herget
Spustit audio