Hladová zeď z dob Karla IV. byla původně široká dva metry. Dnes měří kilometr a půl

15. březen 2023

Při pohledu z vltavského nábřeží v centru Prahy směrem k Petřínu upoutá naši pozornost nejen rozhledna, ale také gotická zeď, která stoupá od Újezdu až na vrchol kopce.

Vznikla ve 14. století a původně se jmenovala Zubatá. Nechal ji postavit císař Karel IV. jako opevnění Malé strany – tehdy Menšího Města pražského. Podle pověsti panovník zaměstnal na stavbě zdi pražskou chudinu, pro kterou byla tato práce zdrojem obživy, a proto se zdi začalo říkat Hladová.

Původně byla zeď přes čtyři metry vysoká a dva metry široká. Zpevňovalo ji osm věží, které sloužily hlavně jako pozorovatelny. Následně získala zeď ještě cimbuří a ochoz, aby mohli obránci města snáz přecházet z jedné věže na druhou.

Z mapky se dozvíte, kudy vede Hladová zeď

Ve zdi bylo několik bran, které dnes slouží jako průchody. I když by se při pohledu od Vltavy mohlo zdát, že zeď na vrcholu Petřína končí, není tomu tak. Pokračuje dál až ke Strahovskému klášteru a měří celkem jeden a půl kilometru.

Dnes je Hladová zeď významná památka z doby Karla IV. a nikoho by nenapadlo ji bourat. Mohou se v ní maximálně probourávat průchody nebo průjezdy. Jeden si vynutila třeba stavba petřínské lanovky.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.