Holub rezignoval na pozici ředitele středočeského úřadu. Podle Peckové nechce pracovat pro nové vede

21. prosinec 2020 16:15

Ředitel středočeského krajského úřadu Jiří Holub rezignuje, kraj hledá jeho nástupce. ČTK to v pondělí řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Holubovo rozhodnutí si dává do souvislosti s příchodem nového vedení kraje. Holub nastoupil do čela úřadu počátkem roku 2018 za předchozí krajské vlády ANO a ČSSD podporované komunisty. V minulosti se Holubovo jméno objevovalo ve spojení s kauzou vysokých odměn pro krajské úředníky.

„Pan ředitel podal rezignaci, vzájemně jsme se domluvili,“ uvedla hejtmanka. Holubův přístup hodnotí jako korektní. „Myslím si, že možná nechce pracovat pro nové vedení,“ řekla k důvodům jeho rezignace. Holubovo vyjádření se ČTK pokouší získat.

Podle Peckové bude dosavadní ředitel na úřadě určitě do konce roku, dál se bude například účastnit jednání rady. Poté by měl předávat agendu svému nástupci, který vzejde z výběrového řízení.

Přihlášky kraj přijímá do 15. ledna. Jmenování ředitele krajského úřadu je podmíněné souhlasem ministra vnitra, stejně tak ho není možné bez souhlasu ministra ani odvolat.

Pecková by uvítala, kdyby příští ředitel vedl úřad trochu jiným způsobem, aby byl více otevřený. „Budu doufat, že se přihlásí uchazeči, kteří budou kvalitní,“ dodala.

Podle zjištění serveru SeznamZprávy.cz brali někteří zaměstnanci krajského úřadu v letech 2018 a 2019 k běžnému platu měsíční odměny mezi 60 000 a 85 000 Kč. Tím se jejich výplata dostala na 120 000 až 150 000 korun měsíčně. Jeden bral přes 190 000 Kč, tedy víc než ministr.

Informace o platech hejtmanství zveřejnilo v anonymizované podobě. Ministerstvo ale rozhodlo, že musí jména úředníků odtajnit. Kraj s tím nesouhlasil a bránil se správní žalobou, kterou se nové vedení rozhodlo stáhnout.

Holub konkrétní jména nechtěl říct s odvoláním na ochranu soukromí. Zároveň odmítal názor, že na kraji existuje nějaká VIP skupina štědře placených pracovníků.

Hájil se mimo jiné tím, že od roku 2018 úřad nepřibral nové úředníky, přitom agendy přibylo. Podle něj úřad neměl vůli nic tajit, na důkaz zveřejnil výši svého platu za předloňský a loňský rok.

Holub v minulosti pracoval na různých vedoucích místech ve státní správě. Před ním krajský úřad vedla Kateřina Černá, která rezignovala v listopadu 2017. Důvod tehdejší vedení neuvedlo. Holub byl v té době zástupcem Černé pro veřejnou správu.

Na uvolněné místo bylo vypsáno výběrové řízení, v němž Holub uspěl jako jediný uchazeč. Jmenován do funkce byl v lednu následujícího roku.

autor: iROZHLAS.cz | zdroj: ČTK
Spustit audio