Holubník bych dnes postavil jinak, říká oceňovaný chovatel holubů Ondřej Matouš

3. květen 2023

Jak by měl vypadat ideální holubník, kolik holubů chovat a měl by mít chovatel holubů tolerantní sousedy? Zeptali jsme se Ondřeje Matouše, předsedy Českého svazu chovatelů a držitele ocenění Mistr Evropy a Mistr České republiky v chovu holubů.

Už jen 2 dny! Soutěžte o zahradní traktůrek Vari RL 120H v hodnotě 100 000 Kč!

Z reportáže vyplynulo několik chovatelských rad a tipů, prověřených praxí:

  • dobře funguje chovatelské zařízení chráněné ze 3 stran, s otevřenou přední částí, aby dobře větralo, doplněné voliérou (ta zabrání sedání holubů na okolní střechy a jejich znečišťování)
  • minimálním počtem pro začátek chovu jsou 2 páry
  • chovatelství holubů patří mezi méně finančně náročné obory, navíc, jak říkají holubáři, holubi se chovají nejen pro krásu, ale také pro užitek (holubí maso je chutné a dietní)
  • holub sedá na nejvyšší místo v okolí holubníku (když se rozhodnete pro chov holubů, promluvte si se sousedy, aby věděli, s čím mají počítat, a nedocházelo ke zbytečným konfliktům)
  • neopomíjejte veterinární prevenci a pravidelné očkování, aby byl váš chov po celý rok ve zdravém stavu
  • jaká má být skladba jídelníčku pro to které plemeno a roční období, to se dočtete na internetu
  • kroužek nasaďte včas, mezi 7. a 10. dnem života holouběte. Má totiž určitý průměr a protože holoubě velmi rychle roste, později už byste kroužek přes jeho prsty nepřetáhli

Více uslyšíte v reportáži.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.