Hořovicemi zněly heligonky už po čtyřicáté. Přijeli muzikanti z blízka i daleka

13. srpen 2017

V Hořovicích bylo o víkendu veselo - místním i přespolním tam přijeli zahrát heligonkáři. Ve městě, kde se harmoniky vyrábějí, se konal sraz muzikantů už po čtyřicáté.

Výroba heligonek má v Hořovicích stoletou tradici. Hrálo se v sále Společenského domu i na zahradě a dokonce i na parkovišti. „Mám 70 harmonik, mám to radši než všechno na světě,“ přiznal jeden z účastníků srazu – harmonikář a sběratel harmonik Bohuslav Šlehofer.

Návštěvníci srazu si také mohli prohlédnout současné i historické akordeony na výstavě. „Je tu k vidění i nástroj, vyrobený z plexiskla, takže se hráči mohou podívat do nitra akordeonu a vidět jak je to tam uspořádáno, aby byl nástroj funkční a hrál,“ prozradila Stanislava Koutná, manažerka hořovické firmy Delicia, která nástroje vyrábí.

Účastníci 40. ročníku hořovické Heligonky si ale posteskli, že příležitostí zahrát si na tento nástroj je čím dál tím méně a také že chybí mladá generace hráčů. To ale částečně vyvrátila nejmladší účastnice setkání a zároveň jeho vítězka, teprve šestiletá Anežka Strážnická.

Průhledná heligonka z plexiskla
Spustit audio