Hořovické rychlíkové nádraží, které původně vůbec nemělo vzniknout

28. březen 2019

Při pohledu na mapu je na železničním koridoru z Prahy do Plzně podivný oblouk. Za Berounem trať obloukem odbočuje ze svého směru, stáčí se na Hořovice, aby se za nimi opět vrátila zpět. Není tu žádná hora, kterou by musela trať obcházet, ani žádná propast.

Za své nádraží a velmi dobrou dopravní dostupnost Hořovic vděčí zdejší obyvatelé předkům obyvatel nedaleké obce Žebrák. Ti se totiž v 50. letech rázně postavili proti tomu, aby v jejich sousedství vznikla železniční trať.

A tak inženýři namalovali na trati oblouky a nádraží v Hořovicích. U toho zůstalo i při zdvojkolejňování trati ve 30. letech 20. století při výstavbě železničního koridoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.