Hračky pro psy, které mají smysl

25. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hračka, která vydává zvuky a je vhodná k přetahování se psem

Aportovací kroužky nebo talíře, přetahovadla, dentální hračky, které posilují žvýkací svaly, hlavolamy, čichací koberečky, do jejichž záhybů se schovávají pamlsky, hračky, které lze naplnit dobrotami a mnoho dalších. Hraček pro psy, které vydrží a mají smysl, je nepřeberné množství. Podle čeho vybírat a jak je používat? 

K čemu hračky používat objasňuje Zuzana Sequensová z e-shopu Spokojený pes.cz: „Na hru s majitelem, to jsou aporty nebo různá přetahovala. Na žvýkání, tedy hračky, které posilují žvýkací svaly. Anebo pomáhají čistit chrup, to jsou takzvané dentální hračky. V neposlední řadě mohou hračky rozvíjet mozkovou činnost nebo čich, sem patří interaktivní hračky, hlavolamy nebo koberečky, do jejichž záhybů se schovávají pamlsky a psi se je pomocí čichu snaží objevit. A pak si na nich mohou pochutnat.“

V koberci se záhyby pes vyhledává pamlsky, procvičuje čich, zabaví se

Hračky pro psy můžeme rozdělit do několika kategorií:

  • plyšové a látkové hračky,
  • přetahovací
  • dentální
  • plovoucí
  • svítící
  • aporty (míčky, frisbee, činky, pešky)
  • odolné
  • interaktivní

Podle čeho hračky pro psy vybírat? Podle účelu, k čemu má hračka sloužit a také podle toho, jak velký ničitel pes je. „Velikost hraček přizpůsobím plemeni. Pro přetahování si vezmu hračku, kterou budeme moci oba dva chytit, a pro aportování něco, co se bude dobře házet. Na žvýkání pořídím odolnou nebo plnící hračku, a plyšáky nechám spíš pro jemné a něžné pejsky a pro štěňátka.“ vysvětluje Zuzana Sequensová.

Při výběru hračky bereme ohled na věk a rasu psa, zejména kvůli velikosti hračky. Pak i na povahu psa, protože jsou velcí jemní psi a nebo malí ničitelé. Některé hračky se vyrábí v různých velikostech a výběr lze přizpůsobit konkrétnímu psu (typicky létající talíře, přetahovadla, míčky nebo plnící hračky), jiné jsou zas jen v jedné velikosti (například plyšáci či latexové pískací hračky).

Obezřetní buďte při aportování různých kusů dřev. Ostrá zakončení mohou psa poranit a nezřídka končí na veterině.

Některé hračky a jejich použití popisujeme v reportáži. Poslechněte si.

Spustit audio