Hydrolog Daňhelka: Dvě miliardy lidí nemají přístup k pitné vodě. Závazky OSN by to mohly změnit

28. březen 2023

Přístup k pitné vodě nemají v současnosti dvě miliardy lidí, přestože je voda už dávno definována jako lidské právo. Upozornit na to chtěla i nedávná konference OSN v New Yorku. Výsledkem setkání 2000 zástupců vlád a vědců je přijetí 700 závazků na ochranu vody napříč státy. Jaké jsou stěžejní cíle? Hydrolog Jan Daňhelka v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaká byla předchozí sezona z hlediska srážek a proč je podzemní vody stále málo.

„Voda jako lidské právo se stala stěžejním tématem konference proto, že skutečně přístup k nezávadné vodě není možné nikomu odpírat. Je to životní nutnost,“ přitakává v pořadu Jak to vidí... hydrolog Jan Daňhelka. „Konference se ale konala zejména kvůli podpoře cílů udržitelného rozvoje, které si OSN vytkla na období let 2015 až 2030.“

Cíl číslo šest se týká právě vody, přičemž ambicí je zpřístupnit pitnou vodu a vodu pro hygienu a sanitaci všem obyvatelům planety. „Ukázalo se ale, že i když jsme teď v půlce tohoto období, svět úplně na dráze, aby bylo cílů do roku 2030 dosaženo, není. A proto se konala minulý týden konference OSN o vodě.“

Přiložíme ruku k dílu

Setkání vzbudilo velký zájem napříč státy světa. „Přijato bylo na 700 závazků. Spojené státy americké například přislíbily 49 miliard dolarů na řešení problematiky vody a její dostupnosti ve světě. Celkově jde asi o 400 miliard dolarů na to, aby se problematika vody celosvětově zlepšila.“

Povzbudivé podle Daňhelky je ale zejména to, že se k plnění závazků přihlásily i země typu Mosambik. „Mosambik, který řeší nedostatek vody velmi palčivě, slíbil, že poskytne šest miliard dolarů z národních zdrojů. Takže to, že se k tomu začínají hlásit i jednotlivé vlády nebo konkrétní místní firmy, je podle mě velmi pozitivním signálem. Nechtějí jen peníze, ale samy chtějí třeba snížit spotřebu vody.“

Jak si neškodit?

Zajímavým nápadem je podle hydrologa také myšlenka vytvoření podobného panelu, jakým je Mezinárodní panel pro klimatickou změnu. „OSN navrhuje, že by vytvořila odborný sbor lidí, kteří by hledali aplikovaná řešení fungující pro vodu, sepsali by je do zprávy a uložili do depozitáře, odkud by si jednotlivá řešení mohl kdokoli vzít a začít je aplikovat ve své zemi.“

Důraz na adaptaci a implementaci je podle Daňhelky klíčový. „Problémy, které máme, totiž nepocházejí jenom ze změny klimatu. Vyplývají i z negativních vlivů našeho konání, z toho, jak sami sobě škodíme, sami sobě znečišťujeme vodu a vlastně sami sobě nejsme schopni vodní bohatství pohlídat. Proto je důraz na to, jak všechny tyto problémy zvládnout, nesmírně důležitý,“ uzavírá Jan Daňhelka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.