Ilona Svobodová: Před padesátkou jsem si nechala vytetovat ptáky v rozletu

22. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ilona Svobodová

Ilona Svobodová je známá divadelní i filmová herečka a také jedna z našich nejobsazovanějších dabérek. Svůj hlas propůjčuje například Michelle Pfeiffer, Demi Moore nebo Sharon Stone. Díky roli pronásledované ženy v seriálu Ulice se jednu dobu dostala až k práci pro Bílý kruh bezpečí. V současné době působí jako vedoucí dramatického oddělení Pražské konzervatoře.

Postava Jitky Farské v seriálu Ulice je úplně jiná, než je herečka Ilona Svobodová sama v osobním životě. Zpočátku bylo pro ni ztvárnění role Jitky velmi pracné, ale v současné době už si ji přiblížila více. Pro svoji postavu žádá dramaturgii a scénáristy už roky o seriálového milence, ale zatím neúspěšně. V současné době musela natáčení seriálu omezit, protože má mnoho jiné práce: „Vím, jak se bude role Jitky vyvíjet, mohu se rozhodnout, zda tam chci zůstat, kolik času mohu natáčení věnovat. Když potřebuji hodně zkoušet v divadle, tak poprosím, abych měla roli v seriálu menší,“ vysvětluje herečka.

Seriál Ulice míří i na celospolečenská témata

Jitka Farská je v seriálu pronásledovaná žena, kdy se jedná o klasický stalking. Ulice na tento společenský problém upozornila jako jedna z prvních: „Dozvěděla jsem se, mimo jiné, že si pronásledovaný člověk má vše schovávat, smsky, dopisy, e-maily a podobně. Případného pronásledovatele musíte jednou nebo dvakrát upozornit, a když vám nedá pokoj, tak hned nahlásit na policii. Po odvysílání těchto dílů seriálu Ulice jsem řešila hodně problémů českých žen, které psaly prosby o pomoc. Dokonce jsem chvíli pracovala pro organizaci Bílý kruh bezpečí. Některé pronásledované nebo dokonce týrané ženy si myslí, že ať se doma děje cokoliv, je to jejich vina. Mají strach, že by mohly přijít o děti, o dobrou pověst, a tak raději všechny útrapy snáší. Je to hrozně těžké,“ říká Ilona Svobodová.

Šéfka dramatického oddělení pražské konzervatoře

Ilona Svobodová je také šéfkou dramatického oddělení Pražské konzervatoře. K lidem se nechce chovat špatně, sama o sobě říká: „Jsem nekompromisní, nemám ráda, když lidi lžou, ale jsem i takový malý intrikán. Mám radost, že jsem zatím nemusela nikoho vyhodit, ale jsem šéfkou teprve druhým rokem. Studenti mně netykají, jenom jeden mi říkal kotě, a dnes je to můj herecký kolega,“ směje se Ilona Svobodová.

Kromě herectví je Ilona Svobodová také uznávaná dabérka, často spolupracuje i s Českým rozhlasem: „Mám velmi ráda mikrofon, práci pro rozhlas a dabing. Lásku k této disciplíně mi dali do vínku profesoři na škole. Je to úplně jiné herectví. Jednotu s hercem, kterého dabuji, musím získat citem,“ říká herečka.

Pokud pracovní povinnosti dovolí, věnuje se Ilona Svobodová svým koníčkům: „Cestování, francouzština, bílé víno, tetování, lyžování a pilates, to jsou věci, které mě zajímají,“ přiznává Ilona. „Jsem alergik, nemohu nosit prstýnky, ale jako správná žena se chci zdobit, a tak jsem zvolila tetování. Před padesátkou jsem dala výpověď v divadle a rozjela se do Francie. A zároveň jsem si nechala vytetovat ptáky v rozletu.“ A kde má herečka Ilona Svobodová vytetovaného zvláštního pavouka, uslyšíte, mimo jiné, v záznamu pořadu.

Spustit audio