Inkontinence může být důsledkem silného stresového období

2. říjen 2019

Tyto zdravotní komplikace spojené s inkontinencí mohou značně komplikovat společenský i soukromý život. Inkontinenci jsou ale postižené nejen ženy, ale stále častěji také muži především v souvislosti s onemocněním prostaty. Problémy přichází plíživě, jsou ale řešitelné. Pomoci mohou cviky na posílení pánevního dna. U stresové inkontinence vzniklé jako důsledek silného stresového období naopak pomáhá psychoterapie.

Problémy s inkontinencí mohou významně vyřešit nejrůznější inkontinenční pomůcky, které je možné podle stupně inkontinence předepisovat ze zdravotního pojištění. Inkontinenční pomůcky ale nepoužívají jenom ženy. Jsou vyvinuté také pro muže, u kterých se inkontinence často vyskytuje v souvislosti s onemocněním prostaty, ať už se jedná o doprovodný jev po operacích nebo při zbytnění prostaty, kdy udržení moči není tak stabilní jako v mladším věku. Preskripce na inkontinenční pomůcky u mužů jsou zcela v kompetenci registrujícího praktického lékaře a i v tomto případě mohou být pro muže velkým a diskrétním pomocníkem.

Problém s inkontinencí nebagatelizujte

Inkontinence přichází plíživě, často máme sklony tento problém přehlížet. Je ale na místě začít problémy řešit s lékařem hned jak se objeví. Jako laici nemůžeme vědět, jestli se již jedná o skutečný zdravotní problém nebo je vše ještě v mezích fyziologických norem. I při pouhém diskrétním úniku moči je vhodné problém hned zkonzultovat s lékařem - gynekologem, urologem nebo praktickým lékařem, byť zbytečně. Od určitého stupně totiž inkontinence může již způsobit další zdravotní potíže.

Operace jako jedna z možností

Při problémech s únikem moči by si každý přál jednoho dne odložit inkontinenční pomůcky. Jsou ale i jiné cesty. Jednou z možností je i operace. V počátcích problémů může ale pomoci speciální cvičení na posilování pánevního dna žen i mužů. Primární je ale důkladné vyšetření pacienta, které ukáže, jak si stojíme po organické stránce. V oblasti problémů s inkontinencí je totiž nutné zvážit i možnou „pseudo“ inkontinenci. V tomto případě je pacient po organické stránce v podstatě v pořádku - svěrače a urogenitální trakt může být sice celkově v dobré kondici, ale vlivem stresových situací dochází k oslabení tonusu svěračů a k unikání moči. To je ale možné úspěšně léčit psychoterapeutickým postupem. Inkontinence je pak dobře zvládnutelná i bez operace nebo inkontinenčních pomůcek.

Spustit audio