Irena Pavlásková vařila krůtí maso na švestkách

Naďa Konvalinková a Patrik Rozehnal vařili v Pochoutkách s filmovou režisérkou Irenou Pavláskovou recept její babičky - krůtí maso na švestkách.

Během přípravy jste se dozvěděli, jestli Irena někdy trpěla hladem, opravdu "fest", do které země by jela kvůli jídlu a zda měla skrýše na jídlo. Také se dozvíme něco o zázvoru a zkusíme si odpovědět na otázky v malém kuchařském testu.

Krůtí maso na švestkách:
10 dkg rajčatového protlaku, 4 cibule, 6 stroužků česneku, půl kg sušených švestek, 1 sklenice vývaru (masového či zeleninového), 1 polévková lžíce medu, 3 polévkové lžíce strouhaného zázvoru, 3 kávové lžičky octa, nové koření a bobkový list, 4 polévkové lžíce koňaku a trocha cukru

Postup:
Maso rozkrájíme na nevelké kousky, osolíme a na silném ohni osmahneme, aby se maso zatáhlo, pak přendáme maso do kastrolu, zalijeme sklenicí vývaru a dusíme. Nakrájenou cibuli osmahneme s česnekem a zázvorem, do toho přidáme trocha cukru, octu a tomatový protlak, med, po 2 minutách přidáme koňak, rozmícháme. Tuto směs přidáme k masu, (které se dusilo cca 45 minut), pak přidáme švestky, bobkový liost, nové koření a dusíme v troubě pod pokličkou, aby bylo maso měkké.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.