Ivanka Devátá: O svých knihách vždy tvrdím, že jsou nesmírně špatné

14. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ivanka Devátá

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá napsala řadu úspěšných knih, které zrcadlí její vlastní zážitky jak ze soukromého, tak divadelního života. V pořadu Xaver a host vyznala svou lásku k městu Brnu, prozradila detaily ze života spisovatelky a vyprávěla anekdoty.

Dětství prožila Ivanka Devátá v Brně, kde se také poprvé postavila na divadelní prkna. Dosud na město vzpomíná s nostalgií. „Brno je můj rodný kout. Vždy, když vystoupím z autobusu v Černých Polích, kde jsme bydleli, tak se rozbrečím,“ vzpomíná herečka. Svá oblíbená místa navštěvuje, kdykoli se do moravské metropole vrátí.

Umělecká rodina

Otcem Ivanky Deváté byl hudební skladatel a dirigent Antonín Devátý. Doma přesto nikdy nemuzicírovali. „Tatínek byl ve své lásce k hudbě doma opuštěný. Já jsem marně chodila na klavír, bratrovi hru na housle zakázali a maminka nikdy nezpívala, protože se styděla,“ prozradila herečka v pořadu Xaver a host.

Kariéra na poli literatury

Po odchodu z divadla zabrousila herečka na pole literatury a stala se úspěšnou spisovatelkou. Svůj pohled na svět představila v několika prozaických knihách a fejetonech. „V knize Jen jednou mladá jsem si například vymyslela tak dokonalého muže, že po něm budu už do konce života toužit,“ říká Ivanka Devátá.

Aby vznikla knížka, potřebuje herečka především nápad. Jak ale přiznává, spoustu témat ze svého života již využila. „Napadlo mě navázat na knihu Jen jednou mladá a napsat knihu Už navždycky stará, ve které bych popsala osudy hrdinky, když už je v důchodu,“ říká.

Své knihy píše spisovatelka rukou. „Nejhorší na tom je, že mám čím dál tím horší rukopis. Když něco jeden rok píšu, tak to další dva roky luštím,“ směje se herečka. „Když odevzdávám knihu své nakladatelce, vždy jí tvrdím, že je kniha nesmírně špatná,“ doplňuje.

Humoriáda

Ivanka Devátá je pravidelná účastnice rozhlasového pořadu Humoriáda, kde společně s ostatními herci a komiky vypráví vtipné anekdoty. „Historky si nikdy nepřipravuji dopředu, vždy vyplynou ze situace,“ říká. V loňském roce také vyjela s Humoriádou na cesty a se svými příhodami seznamovala publikum v zaplněných sálech.

Jaké anekdoty vyprávěla Luboši Xaverovi Veselému, uslyšíte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová