Jak naložit maso na čínu? Poradí Apetýt

Když se řekne čína, vybavíte si nejspíš pálivé jídlo s kuřecím nebo vepřovým masem. Ale vůbec to tak být nemusí. Zjistěte, jak naložit maso na čínu podle své chuti.

Jediný recept na čínu totiž neexistuje. Naopak – variant je snad tolik, kolik je v Číně rodin. Je to podobné jako s indickou směsí koření na kari. Každá rodina má ten svůj a každý chutná trochu jinak. A s čínou je to velmi podobné.

Hodí se tři druhy masa – kuřecí, krůtí a vepřové. Kuřecí maso se připravuje jako minutka a ze všech druhů bude hotové nejrychleji. Krůtí maso si musí na zdroji tepla pobýt o něco déle a nejdelší přípravu je pak maso vepřové.

Dobře si také rozmyslete, jak dlouho by mělo maso v chladničce zůstat. Čím déle si tam pobude, tím výrazněji vystoupí na povrch pálivé složky směsi. Minimum je 3-5 hodin, ovšem mohou to být klidně i tři dny. To za předpokladu, že maso uložíte do vakuovací krabičky nebo misku dobře přetáhnete a zajistíte potravinářskou fólií. Přístup vzduchu totiž vede k oxidaci některých prvků směsi a zároveň ke kažení masa. Jestliže chcete maso na čínu nakládat déle než 24 hodin, vyvarujte se ve směsi také cibule. Ta má totiž tendenci hořknout.

Postup:

  1. Pro jednu porci číny pro čtyřčlennou rodinu počítejte se 750 – 1 000 gramy masa.
  2. Nakrájejte ho na menší kousky, poté k němu přidejte jednu lžíci solamylu, dvě čajové lžičky kari koření, podle chuti čerstvě mletý pepř, dvě polévkové lžíce sójové omáčky a podle chuti worcester a sůl.
  3. Vše dobře promíchejte.
  4. Na závěr rozklepněte do směsi jedno vejce a přidejte je také. Po už popsaném naležení masa následuje samotná příprava.
  5. Na pánvi rozehřejte olej a přidejte do něj oříšky (ideální budou buráky, ale může jít třeba o mandle nebo sezamová či slunečnicová semínka).
  6. Následně přidejte maso a osmahněte. Samozřejmě můžete přidat i nějakou zeleninu. Servírujte ideálně s rýží.

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.