Jak přibrat, když ztratíme aktivní hmotu

16. leden 2020

Zdravé hubnutí velmi souvisí i se zdravým přibíráním na váze. Tak vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová poněkud netradiční téma dnešního pořadu Hubněte zdravě.

Pokud člověk z donucení nebo dobrovolně omezí přísun potravy, může dojít k zhubnutí aktivní hmoty, což pro zdraví není nic prospěšného. Často se tak po hladovění nebo půstech, které mohou mít různé důvody, ocitne v bludném kruhu. Ubyde mu svalová hmota a může mít problém získat váhu zpět.

Nepřirozené hubnutí může mít mnoho důvodů. Pokud nepočítáme ty dobrovolné, jako jsou různé druhy diet a dobrovolných půstů, jsou nejčastější příčinou hubnutí zdravotní problémy. Mezi ně patří například deprese, kdy většina pacientů ztrácí kolem 10% své hmotnosti, nádorová onemocnění nebo chronické infekce jako mononukleóza a další.

Za změnami váhy často stojí i stres. Akutní vede ke snižování váhy, naopak chronický stres je často spojený s přejídáním a vede k nezdravému přibírání.

Jak tedy přibírat správně, aby došlo opět k nárůstu aktivní hmoty, uslyšíte v záznamu pořadu.

autor: JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.