Jak přibrat, když ztratíme aktivní hmotu

16. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nezdravé hubnutí (ilustrační foto)

Zdravé hubnutí velmi souvisí i se zdravým přibíráním na váze. Tak vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová poněkud netradiční téma dnešního pořadu Hubněte zdravě.

Pokud člověk z donucení nebo dobrovolně omezí přísun potravy, může dojít k zhubnutí aktivní hmoty, což pro zdraví není nic prospěšného. Často se tak po hladovění nebo půstech, které mohou mít různé důvody, ocitne v bludném kruhu. Ubyde mu svalová hmota a může mít problém získat váhu zpět.

Nepřirozené hubnutí může mít mnoho důvodů. Pokud nepočítáme ty dobrovolné, jako jsou různé druhy diet a dobrovolných půstů, jsou nejčastější příčinou hubnutí zdravotní problémy. Mezi ně patří například deprese, kdy většina pacientů ztrácí kolem 10% své hmotnosti, nádorová onemocnění nebo chronické infekce jako mononukleóza a další.

Za změnami váhy často stojí i stres. Akutní vede ke snižování váhy, naopak chronický stres je často spojený s přejídáním a vede k nezdravému přibírání.

Jak tedy přibírat správně, aby došlo opět k nárůstu aktivní hmoty, uslyšíte v záznamu pořadu.

autor: JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.