Jak se co nejrychleji zbavit kocoviny. Pomůže vyprošťovák?

alkohol, nápoje, koktejl

S alkoholem by se to nemělo přehánět, ale plány se zkrátka mohou zvrtnout. Co tedy dělat v případě, když se vám vypité drinky připomínají další den urputnou bolestí hlavy a celkovou nevolností?

Někdo používá vajíčka, někdo sáhne po vývaru a někdo se drží hesla „s čím si večer skončil, s tím ráno pokračuj“. Často záleží na uživateli, jak se s kocovinou vypořádá. A také na tom, jaký alkohol vypil a v jakém množství.

„To, co určitě potřebuje každý, je větší fáze odpočinku. Do žaludku by mělo přijít něco dobře stravitelného. Musíme se hydratovat a biochemik by vám řekl ‚prostě dokud ty aldehydy z těla nedostaneme, tak nám bude zle‘. Čili opravdu je důležitá prevence, abychom toho alkoholu nepili mnoho a v průběhu pití bychom měli konzumovat něco tučného, přidávat sacharidy a hydratovat se. Organismus je tedy dobré léčit postupně v průběhu pití,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová.

Jistě, nejlepší je nepít mnoho, ale pokud už je pozdě, neobracejte se na léky. Pokud použijete Paracetamol, prohloubíte si poškození jater. Když zkusíte Ibuprofen, ještě si víc podráždíte žaludek. Krátkodobě vás sice přestane bolet hlava, ale dlouhodobě budete mít větší potíže se žaludkem.

„Nejlepším vyprošťovákem jsou nějaké tekutiny, ať už je to ve formě uklidnění žaludku, ideálně nějaký mátový čaj, zázvorový čaj nebo prostě nějaký teplý čaj s medem. Zase samozřejmě alergici nemůžou med, pozor i na heřmánkový čaj, protože taky může vyvolávat alergii. Další dobrou volbou je dlouho tažený vývar, ranní polévka, někdy to může být i třeba nějaká zeleninová polévka, která je dobře stravitelné. Zavodní, dodá ionty, dodá sacharidy. Takže hydratace plus dodat sacharidy. Čaj s medem funguje daleko líp než nějaký Paracetamol. A chvilku si lehnout,“ dodává Kateřina Cajthamlová.

Kateřina Cajthamlová

Co je z lékařského hlediska kocovina? Jsou někteří lidé od narození náchylnější k alkoholismu? Poslechněte si celý rozhovor!