Jak se dožít vysokého věku ve zdraví a s dobrou myslí

27. únor 2020

Účelem není dosáhnout dlouhověkosti, ale dosáhnout vysokého věku v kvalitní formě. Co vše pro to můžeme udělat, vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Od roku 1989 se nám významně prodloužila doba dožití u mužů i žen. Kromě doby dožití se u nás zvýšilo i procento lidí, kteří jsou ve věku 65+. U žen se doba dožití (pozor, neplést s průměrným věkem populace) zvedla ze 75,4 let na 82,1 let, u mužů z 67,5 let na 76,2 let.

Čísla jsou to sice pozitivní, ale mysleme hlavně na to, jak se vysokého věku dožít v dobré kondici, a to již od mládí. "Musíme si uvědomit, že vše záleží hlavně na našem životním stylu," vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová. Poslechněte si v záznamu pořadu, jaký by měl být.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.