Jak se zbavit přebytečných kil? Před drastickou dietou nejdříve změňte maličkosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy obezita

Když jsou venku vysoké teploty, skrývat před okolím nějaké to kilo navíc v bundách a kabátech dost dobře nejde. Jak nejrychleji shodit? Často se vymlouváme na genetiku, ale většinou je hlavním problémem přemíra jídla a nedostatek pohybu.

Do určité míry hraje v otázce obezity roli genetika. Většinou ale nárůst hmotnosti souvisí s nevhodným životním stylem. Obezita představuje komplexní problém, který ve své podstatě způsobil disbalance mezi příjmem a výdejem kalorií.

Svoji roli hraje většinou sedavý způsob života, který ale zároveň nezabraňuje při práci konzumovat jednoduché potraviny, které mohou vést ke vzniku obezity. V současnosti je bohužel pracovní zátěž převážně duševní a psychická. Pohybová aktivita se během zaměstnání velmi snižuje a zvyšuje se naopak příjem kalorií, protože občas si i při práci trochu zobneme. Kalorie se ale za celý den nebezpečně sčítají.

Pomáhají jednorázové diety?

Je dobré si uvědomit, že pokud jsme se do nadváhy dostali nevhodným životním stylem, je lepší také začít nejdříve sám od sebe. Celkovou změnou. A teprve poté sáhnout po případné dietě, které krátkodobě pomáhají. Ale je to radost z vyhrané bitvy, nikoliv vyhraná válka. Často máme radost ze shozených kil, a tak si hned zase něco dopřejeme.

Musíme si také uvědomit, že krátkodobé redukční diety jsou často otázkou velkého byznysu. Zásadní je v tomto případě preference celkové změny denního režimu s cílem dlouhodobého snížení hmotnosti. Menší a dlouhodobé cíle jsou v tomto případě spíše výhrou. Stačí si dát za cíl půl kila dolů každý měsíc po dobu dvou let.

Jak a kdy začít

Jakmile zjistíte, že se ručička na váze posunula nad krizovou hodnotu, začněte pracovat na změně. Není ale třeba dělat razantní kroky. Stačí snížit příjem potravin třeba o polovinu a více hlídat množství kalorií. A naopak alespoň trochu zvýšit fyzickou aktivitu. Stačí 20 minut denně a za týden se aktivita dobře nasčítá. Zásadní je vše dodržovat. Ve svém důsledku vám to pomůže změnit životní styl.

MUDr. Petr Grenar

Někdo při stresu hubne, někdo potřebuje jíst

Stres je skutečný problém. Dlouhodobý stres ovlivňuje chuť k jídlu nahoru i dolu. Je nutné především stres eliminovat. Ptáte se jak? Nejlépe pohybem. Stres je ve své podstatě reakce na nebezpečí. V prehistorických dobách jsme před nebezpečím prchali z daného místa. Tělo tedy nejdříve žádá příjem kalorií, aby mělo na rychlý pohyb dost síly. Dnes už prchat nemusíte. Místo přísunu kalorií tedy zvolte raději přísun pohybu. Působení stresu se tím podstatně sníží. A s tím i váš pobyt u ledničky.

Přečtěte si medailonek praktického lékaře Petra Grenara z Uhlířských Janovic!