Jak se žilo v kladenských věžácích v 50. letech? Podívejte se do ložnice i obýváku tamních obyvatel

15. únor 2020 07:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vzorový byt  v kladenském věžáku vymaloval válečkem pamětník, který byty maloval už v padesátých letech

Šestice věžových domů v kladenském Rozdělově byla ve své době technicky nejdokonalejším projektem bytové architektury. Sídliště pod vedením architekta Josefa Havlíčka vznikalo v letech 1953-1957. Historii stavby i život v unikátních domech přibližuje právě dokončené Muzeum věžáků.

Návštěvníci projdou dům od sklepa až po střechu. Čeká je zrekonstruovaná hala, expozice v suterénu, kryt civilní obrany, ukázkový byt a střešní terasa s vyhlídkou. Malé skupinky po 12 lidech se vydají spolu s průvodcem na 90 minutový okruh.

Vstupní hala věžáku sloužila i k setkávání obyvatel domu. Hodně se povídalo, dámy pletly a vyšívaly, hrály se hry

Otevřeno bude pouze v úterý a v sobotu, a tak autoři expozice doporučují zarezervovat si prohlídku předem na webových stránkách www.muzeumvezaku.cz.

Na vzniku muzea se podílela řada odborníků, dobrovolníků i pamětníků, kteří se do domů nastěhovali v padesátých letech.

Ještě letos má v přízemí domu vzniknout návštěvnické centrum, kde magistrát zajistí ověřování dokladů a CzechPoint. V plánu je i vyhlídková věž na střešní terase. Muzeum věžáků je financováno z rozpočtu města Kladno. Stavební úpravy domu přišly na 15,7 milionu korun a do interiéru muzea město investovalo 2,3 milionu. Dalších 600 tisíc korun stál model věžového domu ze stavebnice Lego, který objednala radnice.

Když je hezké počasí, je z kladenských věžáků vidět i hora Říp
Spustit audio

Nejnovější zprávy