Jak souvisí kouření a hubnutí

30. duben 2020

Kouření omezuje kvalitní absorpci živin v těle, takže ten, kdo kouří, celkově chátrá. Zhoršuje také dýchání a souvisí s různými druhy onemocnění. Rozhodně je tedy lepší přestat kouřit, jak radí i doktorka Kateřina Cajthamlová.

Při kouření přijímají kuřáci do těla nikotin, který působí jako droga. Pokud člověk kouřit přestane, dostavuje se abstinenční syndrom, který je nutné hlídat.

„Pokud někdo chce přestat kouřit, je dobré zajít do poradny na odvykání kouření. Existují totiž i léky, které pomohou abstinenční syndrom překonat. Pro ty, kteří chtějí hubnout, tyto léky mohou i trochu utlumit negativní efekt po vysazení kouření, a to je přibírání na váze,“ vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

V záznamu pořadu uslyšíte další rady, zejména pro ty, kteří chtějí přestat kouřit, ale obávají se, že přiberou na váze.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.