Jak trénovat paměť?

29. červenec 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy mozek
0:00
/
0:00

Paměť je velice individuální záležitost, každý člověk je na tom s pamětí jinak. Někdo si pamatuje hodně a jiný má problém si zapamatovat třeba i jen pár věcí. Jak je to možné? O tom jsme si povídali s trenérkou kognitivních funkcí z Oddělení geriatrie a následné péče Thomayerovy nemocnice - Mgr. Květoslavou Hoškovou.

Vysvětlili jsme, co jsou to tzv. kognitivní funkce i jak se dá objasnit, že si někdo ve stáří pamatuje téměř všechno ze svého uplynulého života a jiný člověk naopak postupně zapomíná.

Probrali jsme, jak je možné naši paměť trénovat a proč bychom to měli dělat. Dozvěděli jste se, jestli jsou ve výhodě lidé, kteří pracují „hlavou“.

Řeč přišla i na potraviny a pití, které paměť zhoršují a naopak.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová