Jak upéct dokonalé muffiny podle cukráře Josefa Maršálka

Muffiny pochází z Ameriky, je to americká cukrařina a tam si nikdo cukrařinou neláme hlavu. Oficiálně pochází od žen v domácnosti, od tzv. hauswife.

Základním požadavkem při přípravě muffinů je, aby v těstě zůstaly žmolky. Takže si do mísy vložíme všechny suché ingredience – mouku, prášek do pečiva, sodu, cukr, čokoládu nebo ořechy, lentilky a zamícháme.

Teprve potom přidáme všechny tekuté ingredience – vajíčka, kysanou smetanu, podmáslí, mléko a olej a poté vezmeme stěrku (nikoliv metlu) a směs mícháme, dokud se hmota nespojí. Pokud jsou tam malé žmolky, necháme je být, jsou žádoucí.

Takto připravená hmota zajistí to, že muffiny, které pečeme ve formě nebo v papírových košíčcích, nám vytvoří tzv. muffinový top  ten velký polokulovitý, nadýchaný, vizuálně zajímavý výrobek.

Josef Maršálek

Josef Maršálek

Cukrářem se toužil stát už od mala a mohly za to jeho babičky. Od 19 let sbíral zkušenosti, později pracoval v londýnském obchodním domě  Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii.

V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Je jedním z porotců televizní cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím, vede kurzy pečení a cukraří pro sebe, přátele i nás posluchače.

Jeho cukrářské rady uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.