Jak upéct vláčné buchty, poradí cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Baráčnické buchty se pečou 30 až 35 minut

Vláčné buchty budeme mít hlavně díky správnému pečení v troubě. Upečeme je tak, že začneme péct na vyšší teplotu, na 190 °C. Po pěti minutách snížíme teplotu na 180 °C.

To je takový trik u kynutých těst – když se mu dá ten prvotní vysoký „zápal“, těsto vyběhne do výšky a není placaté. Tím, že to uděláme, uzavřeme vlhko v buchtě, a když je upečená, tak je krásně vláčná a mohla by vydržet dlouho, kdyby se nesnědla.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková