Jak vypadá helium? Podívejte se na prvky v nové periodické tabulce, která připomíná Mendělejeva

6. březen 2019 17:23

Periodická tabulka prvků má přesně 118 prvků.  Návštěvníci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy si většinu z nich můžou od středy prohlédnout ve speciální vitríně. Pracovníci chemického ústavu tak zároveň slaví jedno výročí. Právě před 150 lety totiž tabulku zveřejnil ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev.

„Každé políčko je přihrádkou nebo schránkou pro jednotlivý prvek, kde bychom chtěli mít čistý prvek ve formě kovu nebo v nějaké jiné elementární formě, pokud je to možné,“ popisuje Václav Martínek z chemického ústavu.

Políčka budou podle něj standardně nasvícena bíle, barvy se ale mohou měnit.

„Pokud se ale někdo bude chtít soustředit na nějakou část tabulky, tak si může pomocí obrazovky kliknout na některý z prvků a konkrétní buňka se mu zbarví. Software také umožní ukázat nějakou vlast daného prvku a porovnat ji s ostatními, například teplota tání,“ přibližuje Martínek.

Kalcium, tedy vápník, nyní v tabulce svítí žlutě, železo modře a wolfram je červený. „Znamená to, že kalcium je v tuto chvíli v plynné fázi, železo je v tavenině, tedy kapalné železo a wolfram stále drží v pevném stavu,“ vysvětluje chemik.

Celá tabulka je tak díky připojenému počítači interaktivní. „Displej, který tu máme instalovaný, je dotykový. Každý si ho může vyzkoušet. Při kliknutí na prvek se vám rozsvítí, dostanete informace o tom daném prvku, jsou tu informace o daném objevu, obrázky, videa chemických experimentů,“ doplňuje Pavel Teplý z chemického ústavu.

Jak vystavit plyny?

Vědci ale nevystaví všechny prvky z periodické tabulky, chybět budou například ty radioaktivní. „V případě radioaktivních prvků tam bude například obrázek s popisem třeba objevitele,“ podotýká Martínek.

Lidé si tak prohlédnou zhruba 80 ze 118 prvků. Vědci je buď koupili, nebo v laboratoři připravili tak, aby je mohli vystavovat. „Na ukázku tady máme kousíček mědi, kterou jsme si vypěstovali pomocí elektrolýzy,“ ukazuje.

Prvky jsou ukryté v malých zkumavkách. Mezi nimi i stříbro. Vědci jednotlivé prvky buď koupili, nebo v laboratoři připravili tak, aby je mohli vystavovat.

Prvky jsou ukryté v malých zkumavkách, jak jsou ale vystavené plyny?

„Většina plynů je bezbarvých, takže vypadají stejně jako vzduch. Existuje ale způsob, jak ten rozdíl ukázat, a to pomocí vyvolaného výboje v daném plynu. Různé plyny při něm vydávají světlo různé barvy,“ popisuje Martínek s tím, že jednotlivé plyny uchovávají v trubicích.

Celá vitrína je volně přístupná v mezipatře naproti hlavnímu vchodu Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Mezi vystavovanými prvky jsou samozřejmě i ty tradiční jakou měď.
autor: Pavla Lioliasová
Spustit audio