Jak zabránit onemocnění ledvin?

Hlavně prevencí. Jak zjistíme, že je s nimi něco špatně?

Na 12. březen letos připadá Světový den ledvin - už 10. v pořadí. Tentokrát s mottem: Vypijte sklenici vody. Má upozornit na skutečnost, že velká část lidí netuší, že má nemocné ledviny do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice.

Často se tak z lidí, kteří byli přesvědčeni o svém zdraví, skokově stanou pacienti, kterým pomůže pouze dialýza nebo dokonce transplantace.

A právě o nutnosti prevence a potřebě včasného odhalení onemocnění ledvin jsme si povídali s primářem I. Interní kliniky Fakulní nemocnice Královské Vinohrady Martinem Havrdou.

Dozvěděli jste se, k čemu ledviny v těle vlastně slouží a jaká onemocnění je mohou postihnout. Řeč byla také o tom, že nemocné ledviny většinou nebolí a že se tak člověk o svých zdravotních problémech dozvídá pozdě.

Povídali jsme si také o varovných signálech, o diagnostice onemocnění ledvin a o možnostech léčby. A v neposlední řadě jsme si řekli, co našim ledvinám škodí a co jim naopak prospívá, a jak bychom se měli chovat, abychom problémům s ledvinami pokud možno předešli.

Spustit audio