Jaká byla letošní sezóna hradů a zámků? Výrazně překvapil zámek Konopiště

5. prosinec 2017
Zámek Konopiště

Karlštejn, Konopiště a Křivoklát patří stále k nejnavštěvovanějším památkám ve středních Čechách, potvrdil Dušan Michelfeit. Ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu zároveň dodává, že se každý rok objeví nějaká překvapení. Jaké objekty vyzdvihnul nad ostatní? A na jaké hrady a zámku mohou návštěvníci zavítat i v zimě?

Dušan Michelfeit má na starost středočeské hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu. A dělají mu radost. I v letošním roce byla sezóna údajně velmi úspěšná.

„Úspěšnost se vždycky porovnává s nějakým stavem před, takže my porovnáváme s loňskou sezónou, která byla mimořádně úspěšná. A vypadá to, že my se té loňské sezóně přiblížíme. Budeme blízko a já to opravdu považuji za velký úspěch.“

Letos ke konci října přišlo na středočeské památky přibližně 770 tisíc návštěvníků. Tahouni zůstávají stejní. Karlštejn navštívilo 220 tisíc lidí, Konopiště 170 tisíc, Křivoklát 85 tisíc, Žleby 70 tisíc a Točník 50 tisíc. Faktorů, které ovlivňují návštěvnost, je prý celá řada, a tak nelze úspěch předem s jistotou odhadnout. Každý rok přinese nějaké překvapení.

„Chtěl bych vyzdvihnout dva objekty. Konkrétně Konopiště se 170 tisíci je skutečně poměrně velký skok dopředu. A není to samo sebou. Je to velká zásluha správy zámku, který se snaží zapojit do akcí, které návštěvnost mohou ovlivnit. Konkrétně bych zmínil jednak Rok renesanční šlechty, který tento zámek realizoval. Ale také se ujal tématu, které zůstalo tak trochu v pozadí, a to bylo 300 let od narození české královny Marie Terezie. Konopiště se tomu věnovalo celou sezónu, uspořádalo celou řadu akcí, výstavu. A myslím si, že to se všechno podepsalo na zvýšené návštěvnosti.“

Dušan Michelfeit, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Praze

Druhého výrazného skokana představuje středočeské souhradí hradů Žebrák a Točník. Podle Dušana Michelfeita si dlouhodobě buduje pozici místa, kam je dobré vyrazit s celou rodinou a strávit tam nejlépe celý den. A tomu odpovídá, stejně jako u Konopiště, programová nabídka.

„Správa hradu se zase snaží organizovat rodinné, celodenní akce, které to podporují. A v letošním roce tomu myslím přispělo, že jsme zavedli společnou zlevněnou vstupenku na oba hrady.“

Na jaké hrady a zámky můžete vyrazit i v zimě? A jaké adventní akce stojí za pozornost? Poslechněte si celý rozhovor s Dušanem Michelfeitem!
Spustit audio
autor: Tomáš Pancíř
  • Aktuální dění
  • Zpráva