Jaké ořechy zvolit při pečení dezertů? Poradí cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlašské ořechy nameleme nebo nasekáme

Všechny ořechy nejsou stejné. Dezertům dodávají tuk, ale při pečení se na obsah tuku nebere ohled. Nejnižší obsah tuku je v pistáciích, nejvyšší mají pekanové, vlašské a para ořechy.

Pokud volíte mezi nejrůznějšímu druhů ořechů, záleží spíš na tom, jakou příchuť chceme výrobku dodat. Tuk se při pečení nijak neprojeví.

Například když pečeme třenou bábovku s ořechy, nesnižujeme dávku másla. Strukturu ořechů volíme dle potřeby. Ořechy „na skus“ se mohou vložit do pevnějšího sáčku a rozdrtit pomocí kladívka.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková