Jan Bušina připravil steak z vepřové krkovice s pečenou bramborou, ochutnávala Heidi Janků

Z lodního kuchyně ukotveného Green Yacht hotelu v Praze na Vltavě jsme odvysílali další díl Pochoutek na talíři. K ochutnání steaku z vepřové krkovice jsme pozvali zpěvačku Heidi Janků.


Steak z vepřové krkovice s omáčkou z černého piva s pečenými brambory, grilovanými rajčaty a slaninou:

4 větší brambory
800 g krkovice
půl deci černého piva
1 lžíce dijonské hořčice
olivový olej
máslo
bylinky (rozmarýn, petrželka)
kelímek zakysané smetany
2 šalotky nebo 1 cibule
4 rajčata
80 g slaniny

Ingredience


Postup:

Nejprve si připravíme brambory. Omyté je dáme po jedné na čtverec alobalu, přidáme trochu másla, osolíme, opepříme a posypeme trochou rozmarýnu a petrželky. Zabalíme do alobalu a dáme péct do rozehřáté trouby na 160 stupňů asi na hodinu.

Z krkovice si uděláme steaky tlusté přibližně 2 centimetry. Nařízneme je v místě, kde je maso tlusté, aby se nám pak při přípravě nekroutilo. Maso nenaklepáváme! V misce si připravíme marinádu ze dvou lžic olivového oleje, větší lžíce hořčice, půl deci černého piva, trochu pepře a bylinek. Vše dobře promícháme a následně do ní naložíme plátky krkovice. Necháme marinovat přibližně dvě hodiny. Delší doba se používá spíše u masa staršího.

Na rozpálenou pánev dáme trochu olivového oleje a vložíme plátek marinované krkovice a opečeme na barvu. Z každé strany opékáme dvě minuty a následně necháme dopéct v rozehřáté troubě na 170 stupňů Celsia a pečeme přibližně 8 minut.

Steak z vepřové krkovice s omáčkou z černého piva s pečenými brambory, grilovanými rajčaty a slaninou

Rovnou si můžeme opéct i rajčata, která máme nakrájená na půlky. Přidáme pokrájenou šalotku nebo cibuli a nakonec necháme dopéct v troubě. Solíme až na úplný závěr, ale můžeme i opepřit.

Na pánev z výpeku dáme nakrájenou šalotku, zakápneme vývarem nebo telecí šťávou a zredukujeme. Nakonec přidáme černé pivo. Na samý závěr omáčku přecedíme, abychom dostali pouze šťávu. Šťávu při servírování nedáváme na maso, ale spíše kolem něj.


Green Yacht hotel

Jde vlastně o plovoucí hotel, i když pevně ukotvený ke břehu Rohanského ostrova. Původně to bývala obří ocelová vana nákladní lodi, která brázdila vody Vltavy a Labe. Posléze se proměnila v komfortní hotel o třech podlažích se střešní terasou.

Lodní kuchyně jsou tři. Dvě klasické, kde se vaří a připravuje jídlo pro hosty. Ta třetí slouží pro přípravu studených jídel a jako příruční kuchyně v salónku. Ani v jedné kuchyni nenajdete plynové spotřebiče, které mají kuchaři nejraději. Na lodi jsou z bezpečnostních důvodů zakázané. Ale to nebrání šéfkuchaři, aby hostům nabízel nejlepší lahůdky české i evropské kuchyně.

Jan Bušina připravuje další pánev


Jan Bušina

Tento mladý kuchař na této lodi začínal a po sběru zkušeností jinde se na ni zase po čase vrátil. Jak sám říká, voda a místo mu prostě chybělo. Pracoval tak například v restauraci Cowboys, nebo podniku Da Emanuel, kterou vlastní proslulý Emanuel Ridi. Spolupracoval dokonce na natáčení kuchařského pořadu S Italem v kuchyni, kde Ridimu asistoval při přípravě pokrmů. Jan Bušina miluje jak českou, tak i italskou kuchyni. Možná proto i do Itálie jezdí rád na dovolenou. Byl tam už 18krát.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...