Jan Hnízdil o tom, jak se vyrábí pacient

16. listopad 2012

S psychosomaticky orientovaným internistou a rehabilitačním lékařem MUDr. Janem Hnízdilem z Centra komplexní péče v Dobřichovicích jsme hovořili o tom, jak se vyrábí pacient.

Věnovali jsme se tomu, v čem spočívá podstata zdraví člověka. Povídali jsme si o tom, jak ho člověk ovlivňuje svým životním stylem. Probírali jsme problémy, které mívají lidé, protože dlouhodobě nerespektují stav své duše. Diskutovali jsme o tom, jak je možné tyto potíže řešit.

Podle Jana Hnízdila chodí člověk k doktorovi, když už nemůže dál, je nemocný. Nebo když už si s problémy neví rady, je bezradný. Spoléhá na to, že mu doktor poradí. Má na to školy, nejmodernější techniku a léky na všechny neduhy. Problém nastává, když doktor sice odhalí příčinu obtíží, přesto ale pomoci neumí, sám je bezradný.

Přitom se nejedná o žádné záhadné nemoci. Většinou jde o bolesti hlavy a zad, závratě, únavu, nespavost, vysoký tlak nebo zažívací obtíže. Moderní medicína by je měla hravě zvládnout. Nezvládá. A takový pacientů je pořád víc.

Čekárna u lékaře - ilustrační foto

Nemoc je informace

Každá nemoc je informace o tom, že člověk dělá ve svém životě nějakou chybu. Zdraví člověk závisí na tom, jak se chová k sobě i blízkým, jestli žije v harmonické rodině a společnosti. V psychosomaticky orientovaném pojetí lékaře jde v rámci léčby o to, aby lékař zjistil, co mají lidé udělat pro to, aby se uzdravili.

Celostní přístup chápe vztah těla a duše jako dva vzájemně propojené systémy, které fungují v přímých souvislostech. Celostní přístup probíhá formou podpůrných terapeutických rozhovorů, kterých se klient sám aktivně účastní.

Reprízováno 15. července 2013.

autoři: Alima Martinová , Jan Hnízdil
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...