Jan Pačes: Promoření koronavirem by znamenalo, že mnoho lidí zemře zbytečně

23. říjen 2020

Koronavirus nezeslábl ani nezmizel. Pro vědce je to výzva a spoléhají na vakcínu. Co se dá udělat hned? Čím méně kontaktů budete mít, tím lépe, říká molekulární genetik.  

Čtěte také

Koronavirová epidemie je ve společnosti problém. Vědcům ale přináší mnoho nových poznatků. „Je to mimořádné. Není běžné, že se v populaci objeví nový druh nemoci,“ říká pedagog a molekulární genetik Jan Pačes.

„Jindy studujeme jen z historických pramenů, nebo z DNA,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... „Mít radost z objevů je v tuto chvíli ale zvláštní pocit. Zároveň se bojíme toho, co se děje a jak to dopadá na naši společnost.“ 

Vědci spoléhají na vakcínu

Genetik Pačes přiznává, že vědci stále řeší mnoho otazníků. Koronavirus totiž nezeslábl ani nezmizel. Jak to s virem dopadne, to se teprve uvidí. Možností je celá řada.“

Pačes v pořadu na Dvojce připouští, že vědci spoléhají na očkování. „Byl bych opatrný v tom, že společnost se musí promořit. Znamenalo by to velké množství úmrtí.“ 

Jaká opatření mají lidé dodržovat, než bude vakcína na světě? „Čím méně kontaktů budete mít, tím lépe.“

Bude covid běžnou podzimní nemocí?

Jaký je tedy scénář pro příští měsíce nebo roky? „Pravděpodobně si časem vypěstujeme virus, který bude méně škodlivý, než je teď. A bude dalším respiračním onemocněním.“  

Další témata rozhovoru: jak genetika ovlivňuje onemocnění covid-19; jak rozumíme průběhu pandemie.   

autoři: Jan Pačes , Zita Senková , juk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.