Jarní kuře s kukuřicí si můžete upéct na seně. Vyzkoušel ho i Antonín Panenka

Kukuřičné pyré s bramborem od Petra Šmrhy

Zapéct kuřecí prsa s kůží na seně a následně je orestovat na másle, není vůbec špatný nápad. Překvapí vás jedinečnou chutí stejně jako fotbalistu Antonína Panenku, který během aktivní kariéry jedl především kuřecí. V této podobě ho vyzkoušel ale poprvé. Recept šéfkuchaře Petra Šmrhy z pražské restaurace hotelu Unic zkrátka stojí za vyzkoušení.

Jarní kuře pečené na seně (na 1 porci)

1 kuřecí prso s kůží
1 špetka soli
1 špetka pepře
1 snítka čerstvého tymiánu
1 necelá polévková lžíce másla
chomáček sena (gastroseno – bio)

Postup:

Připravíme si potravinářskou folii, na kterou položíme kuřecí prso. Lehce ho osolíme, opepříme, přidáme čerstvý tymián a kuře zabalíme do folie. Přibližně 10 minut povaříme ve vodě.

Maso obložíme ještě kouřícím senem, které předem spálíme nad sporákem. Nepřidáváme už žádné koření ani tuk

Poté maso vyjmeme z folie, přendáme na pekáček, obložíme ještě kouřícím senem, které předem spálíme nad sporákem. Nepřidáváme už žádné koření ani tuk. Takto necháme v rozpálené troubě při 160 stupních asi 5 minut. Kuře tím získá specifickou zauzenou chuť.

Následně kuře vyndáme z trouby, na pánev vložíme máslo a z obou stran opečeme kuřecí prso cca 5 minut, aby kůžička byla upečená dozlatova.

Kukuřičné pyré s bramborem

1 menší kukuřice (i sterilovaná)
2 brambory
1 špetka soli
1 špetka pepře
200 ml mléka

Oloupané brambory rozkrájíme na menší kousky, necháme povařit s kukuřicí (v poměru 2/3 kukuřice a 1/3 brambor) spolu se solí a pepřem

Postup:

Oloupané brambory rozkrájíme na menší kousky, necháme povařit s kukuřicí (v poměru 2/3 kukuřice a 1/3 brambor) spolu se solí a pepřem. Přidáme mléko nebo vodu. Po uvaření rozmixujeme v jemné pyré (lépe v mixéru).

Kukuřičná polenta

balíček kukuřičné polenty
oříšek másla

Antonín Panenka, Naďa Konvalinková, Patrik Rozehnal

Postup:

Polentu připravíme dle receptu na obalu. Lze uvařit ve vývaru do zhoustnutí. Na pečícím papíru necháme ztuhnout (těsto konzistence škubánků), nařežeme na kostky a na pánvi opečeme na másle dozlatova.

Petr Šmrha

Narodil se a vyučil v Plzni. Má rád jakékoliv jídlo a není nic, co by neochutnal nebo netoužil pozřít. Miluje českou kuchyni a hledá cesty, jak ji odlehčit a zmodernizovat. Vaří rád i ve svém volném čase. V kuchyni používá jen to nejlepší, aby česká příroda a kuchyně mohly zazářit v úplně novém světle. Jako každého ho potěší, když mají hosté radost z jídla.