Jaro je za dveřmi. Víkend v kraji láká na vycházky, výstavy i tvořivé dílny

9. březen 2018

Meteorologové předpovídají na nadcházející víkend téměř jarní počasí a tomu odpovídá i nabídka víkendových kulturních i sportovních akcí v našem kraji. Můžete si na nich vyrobit velikonoční dekoraci, společně vyrazit do přírody nebo si zatančit na Květinovém plese.

V sobotu můžete zjistit, jestli pokvetou sněženky nad rybníčkem. A to během vycházky zeměpisného a vlastivědného sdružení z Kutné Hory. Odjíždí se v 9 hodin dopoledne autobusem z Kutné Hory do Hořan. A trasa vycházky má maximálně 8 kilometrů.

V Pečkách se zase poběží 39. ročník Pečecké desítky - aneb Memoriál Jardy Kvačka. Už od rána startují závody na 60, 200, 400, 800 a 1609 metrů a v 11 hodin končí prezentace na hlavní závod. Ten začíná přesně v poledne.

Městské muzeum Čelákovice představuje ŘEMESLA POLABÍ. Vernisáž tradiční výstavy výtvarných prací, kterou připravuje čelákovický dům dětí a mládeže, začíná v sobotu v 10 hodin dopoledne. Zároveň se navíc koná i výtvarná dílna pro příchozí – mezi 14. a 17. hodinou – na téma šití a zdobení oděvů a výroba broží. Zítra to bude ve stejnou dobu na téma drátovaný šperk.

Děti i dospělí se můžou bavit na karnevalu v Domě hasičů v Želízech na Mělnicku. Začíná se v 15 hodin a pro masky je naplánovaná diskotéka a zajímavé hry a soutěže.

Kino ve Slaném v sobotu nabízí jeden ze snímků přehlídky Filmové variace. Jde o naprostý unikát, který představuje kusy s mezinárodním ohlasem, ale bez českého distributora. Diváci je mohli zhlédnout na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, ale v jiných českých kinech k vidění nejsou. Dnes od 19:30uvidíte francouzský thriller Korporace.

Petra Janů zazpívala své slavné hity

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře připravuje vernisáž nové výstavy s názvem VIDĚT ČAS OD DANIELA HANZLÍKA A PAVLA MRKUSE. Začíná v 16 hodin a projekt vychází z principů známých fyzikálních zákonitostí, podle kterých se orientujeme ve světě. Díla jsou vytvořena převážně kombinací objektů, projekcí a prostorových instalací. Vstup je zdarma a výstava potrvá do 27. května..

Věčně mladí senioři z Buštěhradu v sobotu pořádají Mezinárodní den žen. Dámy můžou na oslavu dorazit i se svými mužskými protějšky a připravený je pestrý program. Zpívat bude pěvecké trio LeMaJa a přichystaná je i módní přehlídka s překvapením. Akce začíná od 18 hodin v Restauraci u Bečvářů.

Trojnásobná slavice Petra Janů a kapela Amsterdam zahrají v Kulturním domě v Jirnech. Koncert otevřených srdcí začíná dnes v 19 hodin.

Zámek Štiřín

Na zámku Štiřín chystají Květinový ples. Začíná v 19:30 a můžete na něm přivítat jaro v tanečním rytmu, s bohatým programem a orchestrem Josefa Hlavsy. Akcí provází Han Heřmánková a Václav Větvička.

V Mělníku v sobotu začíná cyklus koncertů Hudební jaro Ve Věži. Od 19:30 vám zahrají Baťa & Jarda Jeřábek. Tedy hráč na akustickou kytaru, skladatel, textař a zpěvák Petr Kundrát alias Baťa a saxofonista Jarda Jeřábek – člen už legendární kapely Garage. Dvojice vystoupí s akustickým komorním programem.

Kdo se nemůže dočkat svátků, může se v neděli zapojit do Jarní tvořivé dílny v Malíně v Kutné Hoře. Vyrábět se budou dekorace na jaro a Velikonoce, můžete si malovat keramiku, plést košíky z pedigu, zdobit kraslice i perníky. Akce je vhodná pro malé i velké. Vstupné je dobrovolné, na místě jenom přispějete na materiál. Dílna se v 9 hodin dopoledne a potrvá až do 16 hodin.

Jestli máte na zahradě ovocné stromy a nevíte, co s nimi, přesně pro vás je připravená poradna v multifunkčním sále ve Školní ulici ve Zvánovicích u Prahy. Od 14 hodin uslyšíte, jak a kdy stromy sadit a ošetřovat. Ivan Dvořák z ústředí Zahrádkářského svazu a instruktor benešovských zahrádkářů Jiří Radochlib prozradí i to, jaké odrůdy jabloní se hodí na jídlo i pálení, nebo jak u starších stromů potlačit střídavou plodnost.

Nádvoří hradu Křivoklát

Děti můžete v sobotu vytáhnout na Jarní karneval. Koná se v tělocvičně Spolkového domu ve Zruči nad Sázavou. Akce začíná ve 14 hodin a děti můžou dorazit jenom v doprovodu dospělého. Masky mají vstup zdarma a účastníky čeká diskotéka a zábavný program. A na Maškarní bál pro děti můžete přijít i do Radovesnice. Začíná se 15 hodin v místní hospodě.

Jarní prohlídky i nabízí hrad Křivoklát. Otevřeno je od 11 do 14 hodin a čeká vás prohlídka hradních interiérů na hlavním okruhu nazvaném Gotické paláce. A kdo se chce trochu protáhnout a rozhlédnout po okolí, může se z hradu vypravit k vyhlídce Paraplíčko (směrem na Roztoky) nebo na opačnou stranu po naučné stezce Brdatka směrem na Zbečno.

Pohádkové odpoledne pro děti je v neděli připravené v týdenním stacionáři Dobromysl v Srbči. Od 16 hodin ratolesti čeká Pohádka o skákavé princezně a pohádka z krabice.

Záměk Dobříš a francouzský park

Zámek v Dobříši zve na Benefiční koncert s názvem The best of slavných českých a světových melodií v originálním zvukovém provedení. Zahrají: Jaroslav Svěcený na housle, Lucie Toth na piano a unikátní orchestr příčných fléten MAGISTRI. Slovem provede Zdeňka Žádníková. V zrcadlovém sále se začíná v 19 hodin a účastí podpoříte projekt obnovy varhan v kostele Nejsvětější Trojice.

Komorní drama dvou kosmonautů můžete sledovat v sále restaurace U Bečvářů v Buštěhradě. Divadlo KiX tam uvádí krátkou sci fi jednoaktovku s názvem Poetická Měsíční noc. Začíná se v 19 hodin a do atmosféry měsíční noci Vás ještě před samotným představením vtáhne lunárně poetické pásmo. Vstupné je dobrovolné.

Spustit audio