Jaroslav Koťa o umění naslouchat

11. leden 2012

S vysokoškolským pedagogem a sociálním psychologem doc. PhDr. Jaroslavem Koťou jsme hovořili o tom, jak je možné si osvojit umění naslouchat.

Sluch totiž používáme většinou rutinně. Zpravidla neposloucháme proto, abychom druhému porozuměli, ale abychom mu mohli odpovědět. Pokud se naučíme druhým věnovat dostatečný prostor, otevřou se nám nové kvality vztahů s ostatními lidmi.

Mluvili jsme o tom, proč je vlastně tak těžké správně naslouchat. Věnovali jsme se i důvodům, proč je naslouchání užitečné. A probrali jsme i pár rad, které nám mohou pomoct si osvojit umění naslouchat v komunikaci s druhými lidmi.

Reprízováno 27. července 2012.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.