Je zdravé pít v dospělém věku mléko?

17. říjen 2019

Někteří lidé mléko pijí rádi, jiní ho nemohou ani vidět. Někomu jeho požití dokonce působí zdravotní problémy. Jak to tedy s konzumací mléka je, vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Člověk jako živočišný rod existuje na naší planetě téměř tři miliony let. Teprve však v mladší době kamenné, tedy zhruba před 12 000 roky, začal chovat domestikovaná zvířata a pít jejich mléko. U moderního člověka se tak postupně vyvinula schopnost trávit mléko i v dospělosti. Neplatí to však pro všechny, právě vzhledem k relativně krátké době této schopnosti v dějinách člověka. Jaké problémy může pití mléka dospělým lidem způsobit a pro koho je, nebo není, vhodné, vysvětluje v záznamu rozhovoru doktorka Kateřina Cajthamlová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.