Jehněčí kotletky se špenátem a bramborem ochutnala herečka Jitka Smutná

Naďa Konvalinková a Patrik Rozehnal zavítali do staročeského restaurantu Špejchar v Praze–Horních Počernicích. Jehněčí kotletky se špenátem a bramborami připravil Jan Prchlík. K ochutnání a povídání přizvali herečku Jitku Smutnou.

Jehněčí kotletky s mladým špenátem a grenaille brambory:

grenaille brambory (nebo klasické malé brambory)
jehněčí kotlety
mladý špenát
šalotka
česnek
olej
sůl
pepř
rozmarýn

Jehněčí kotletky

Postup:

1. Jehněčí kotlety nakrojíme, naložíme do oleje s trochou rozmarýnu a česneku. Na kotletu dáme několik rozpůlených stroužků česneku, několik snítek rozmarýnu a zakápneme olejem. Takto vrstvíme kotlety na sebe. Na závěr přikryjeme fólií a necháme uležet alespoň dvě hodiny. Ideálně však do druhého dne. Kotlety nenaklepáváme, protože jehněčí maso je příliš křehké.

2. Brambory očistíme a uvaříme ve slupce. Ve slupce brambory také podáváme. Před podáváním osolíme a omastíme máslem.

3. Na rozpálené pánvi naložené jehněčí kotlety zprudka opečeme z obou stran (maximálně tři minuty) a necháme zhruba na 4 minuty dojít v předehřáté troubě na 180 °C (nebo na grilu). Před opékáním kotlety zbavíme jak česneku, tak rozmarýnu!

Jan Prchlík připravuje jehněčí kotletky

4. Šalotku nakrájíme najemno a necháme do křupava zpěnit na přehřáté pánvičce s olejem. Přidáme trochu nasekaného česneku na plátky a nakrájený špenát. Špenát připravujeme ve velké pánvičce, protože při přípravě nám špenát „povadne“ a zmenší tak výrazně svůj původní objem – 200 g čerstvého špenátu je porce maximálně pro dvě osoby.

5. Vše krátce orestujeme a můžeme podávat.


Jan Prchlík

V kuchyni se pohyboval už od malička, od svých 12 let, kdy pomáhal mamince a babičce. Tatínek jeho snaze vyučit se kuchařem moc nepřál, chtěl, aby syn studoval. Vyučil se v Praze–Klánovicích.

První práci získal na Žofíně v Praze, vařil také v restauraci Abalon nebo V Kapslovně. V kuchyni má rád čisto, nesnáší, když za sebou při vaření někdo nechává nepořádek.

Na Velikonoce rád dělá pečeného králíka se špenátem, velikonoční nádivku s kopřivami a špekem nebo silný hovězí vývar s nudlemi.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?