Jemné, křehké, měkké. Šťavnatá kuřecí prsa na houbách si užil Zdeněk Troška

Kuřecí prso na houbách

Mezi tradiční české omáčky patří i ty houbové. Jednu světlou, smetanovou verzi se naučili vařit i Naďa Konvalinková a Patrik Rozehnal. Výborně se hodí ke kuřecímu, jak předvedl šéfkuchař pražské restaurace Nota Bene Lukáš Nevyjel. Na ochutnávku dorazil režisér Zdeněk Troška.

Kuřecí prsa na houbách ve smetanové omáčce

500 g kuřecích prsou
2 cibule nebo šalotku
250 g čerstvých hub (mohou být sušené)
200 g smetany ke šlehání
máslo
trochu citronové šťávy
tymián
olivový olej
mletý černý pepř
sůl
drůbeží vývar

Postup:

Kuřecí prsa osolíme, opepříme a na rozpálené pánvičce opečeme. Maso vkládáme kůží dolů. Pečeme z obou stran, dokud není kůže do zlatova. Potom dopečeme v rozehřáté troubě na 180 stupňů přibližně 7 minut.

Opečená kuřecí prsa s kostí

Cibuli nakrájíme najemno, přidáme tymián a na pánvičce, kde máme olivový olej a máslo, ji zpěníme lehce do zlatova. Můžeme přidat mouku, pokud máme raději hustší konzistenci. Potom zalijeme připraveným drůbežím vývarem a necháme provařit přibližně 20 minut. Následně přidáme houby a vaříme. Pokud použijeme čerstvé houby, nejdříve je orestujeme. Nakonec přidáme smetanu, citronovou šťávu a máslo.

Lukáš Nevyjel

Vyučil se v Praze. Vaří z čerstvých surovin. Nesestavuje prý stálý jídelní lístek, protože je lepší zaskočit každý den na trh nebo do obchodu a podle aktuální nabídky se rozhodnout, co uvařit hostům. Stává se prý, že ani hodinu před otevřením lokálu neví, co bude podávat.

Patrik Rozehnal, Zdeněk Troška a Lukáš Nevyjel

Nepoužívá umělá dochucovadla, sní všechno, co je připraveno dobře a podle receptů. Nepohrdne ani hovězím gulášem od maminky.